WTA Strasburg: Magda Linette złamała opór utalentowanej Wiery Łapko

Magda Linette pokonała 6:4, 3:6, 6:2 Białorusinkę Wierę Łapko i awansowała do II rundy turnieju WTA International w Strasburgu.

PAP/EPA / PAUL BUCK

W I rundzie rywalką Magda Linette (WTA 97) była potencjalna melodia przyszłości kobiecego tenisa. Urodzona w 1998 roku Wiera Łapko (WTA 252) to mistrzyni juniorskiego Australian Open 2016. W poniedziałek Polka złamała opór Białorusinki i awansowała do II rundy po trzysetowej walce. Kolejną rywalką poznanianki będzie rozstawiona z numerem piątym Francuzka Caroline Garcia, która wyeliminowała Amerykankę Jennifer Brady.

W trzecim gemie II seta Łapko obroniła dwa break pointy odważnymi atakami, ale przy trzecim popełniła błąd. Linette wróciła z 0-30 i podwyższyła na 3:1. Polka cierpliwie zagrywała głębokie piłki, zmieniała kierunki. Białorusinka odgryzała się czasem efektownym zagraniem, ale były to tylko pojedyncze pozytywne akcenty w jej grze. Zdecydowanie więcej było prostych pomyłek mistrzyni juniorskiego Australian Open 2016. W szóstym gemie w pięknym stylu odrobiła stratę przełamania, ale w siódmym znów miała problemy z trafieniem w kort i oddała podanie. Linette do końca utrzymała przewagę. Wynik seta na 6:4 ustaliła głębokim krosem forhendowym wymuszającym błąd.

W II secie Łapko podniosła jakość swojej gry. Szukała czegoś więcej niż polowanie na szybkie kończące uderzenia. Lepiej serwowała (ani razu nie oddała podania) i zaczęła zaskakiwać Linette skrótami. Ostrym returnem wymuszającym błąd Białorusinka zaliczyła przełamanie na 4:2. W dziewiątym gemie Polka obroniła pierwszą piłkę setową głębokim returnem wymuszającym błąd. Drugiego setbola Łapko wykorzystała kombinacją wyrzucającego serwisu i krosa bekhendowego.

W III secie Białorusinka miała słabszy serwisowy moment już w drugim gemie. Linette uzyskała przełamanie do zera efektownym returnem. Następnie Polka obroniła break pointa i minięciem forhendowym po krosie podwyższyła na 3:0. Nadzieja Łapko zgasła, gdy w czwartym gemie oddała podanie podwójnym błędem. Głębokim bekhendem część strat odrobiła i zbliżyła się z 0:5 na 2:5, ale więcej nie zwojowała. Forhendem po linii wymuszającym błąd Linette uzyskała dwie piłki meczowe w ósmym gemie. Spotkanie zakończył podwójny błąd Białorusinki.

W trwającym godzinę i 56 minut meczu Łapko popełniła osiem podwójnych błędów, z czego siedem w I i III secie. Linette wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. Polka zdobyła o 12 punktów więcej od Białorusinki (90-78).