Roland Garros: Magda Linette z pierwszą wygraną w Paryżu, Polka odprawiła Alize Lim

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Magda Linette
Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Magda Linette

Magda Linette pokonała 6:0, 7:5 Francuzkę Alize Lim i awansowała do II rundy wielkoszlemowego Rolanda Garrosa na kortach ziemnych w Paryżu.

W tym artykule dowiesz się o:

Dla Magdy Linette stawką było pierwsze zwycięstwo w paryskiej imprezie W 2015 i 2016 roku odpadła w I rundzie. Poznanianka w ośmiu wcześniejszych startach w wielkoszlemowych turniejach wygrała jeden mecz. W US Open 2015 pokonała Urszulę Radwańską, aby następnie przegrać z Agnieszką Radwańską. W poniedziałek w Paryżu wyeliminowała Alize Lim. Francuzka nigdy nie wystąpiła w Australian Open, Wimbledonie i US Open, a w Rolandzie Garrosie po raz czwarty nie przeszła I rundy (wcześniej 2014, 2015, 2016).

W drugim gemie I seta Lim oddała podanie psując dropszota. Na korcie 2 Linette była tenisistką aktywniejszą, bardziej rzetelną i oferującą więcej kombinacji zagrań. Lim grała dużo po krosie, a Polka zmieniała kierunki i sięgała po różne piłki, głębokie i krótkie, wysokie i niskie. Sprowadzała reprezentantkę gospodarzy do siatki, zasiewając w jej głowie ziarno niepokoju. Gra odbywała się na warunkach Linette, która była bardzo solidna, podczas gdy zagubiona Lim popełniała coraz więcej błędów. W czwartym gemie poznanianka uzyskała drugie przełamanie, a wynik seta na 6:0 wymuszając na Francuzce błąd serią głębokich i ostrych piłek, poczynając od returnu.

W II secie Lim przeszła metamorfozę. W drugim gemie obroniła break pointa forhendem po linii i otworzyła swoje konto w całym meczu. To dodało jej animuszu i efektownym returnem uzyskała przełamanie na 2:1. Niesiona dopingiem własnych kibiców Francuzka podkręciła tempo, odparła break pointa drajw wolejem i podwyższyła na 3:1. Reprezentantka gospodarzy ograniczyła liczbę błędów i lepiej wytrzymywała trudy długich wymian. Linette odrobiła stratę przełamania i z 2:4 wyszła na 5:4. Emocji nie brakowało do samego końca. Lim odważnymi atakami oraz asem obroniła pięć meczboli, ale przy szóstej zepsuła forhend (piłka po zetknięciu z taśmą wyleciała poza kort).

W trwającym 84 minuty spotkaniu Lim popełniła siedem podwójnych błędów i pięć razy oddała podanie. Francuzce naliczono 19 kończących uderzeń i 26 niewymuszonych błędów. Linette miała 23 piłki wygrane bezpośrednio i 12 pomyłek. Było to drugie spotkanie obu tenisistek w głównym cyklu. W 2014 roku w Kuala Lumpur Polka zwyciężyła 6:3, 6:0.

W II rundzie Linette zagra z Chorwatką Aną Konjuh, której rok temu uległa 0:6, 6:7(0) w San Antonio (challenger WTA).

Roland Garros, Paryż (Francja) Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w singlu kobiet 13,5 mln euro poniedziałek, 29 maja