Roland Garros: ćwierćfinalistka imprezy z 2015 roku rywalką Agnieszki Radwańskiej w II rundzie

Belgijka Alison van Uytvanck pokonała 6:3, 7:5 Japonkę Naomi Osakę i będzie rywalką Agnieszki Radwańskiej w II rundzie wielkoszlemowego Rolanda Garrosa.

PAP/EPA / TATYANA ZENKOVICH

Alison van Uytvanck (WTA 113) prowadziła 6:3, 3:1, ale w II secie doszło do zaciętej końcówki. 19-letnia Naomi Osaka (WTA 55) z 1:3 wyszła na 4:3, a przy 4:4 odparła dwa break pointy. Jednak Belgijka zdobyła trzy kolejne gemy i po 86 minutach zameldowała się w II rundzie.

Van Uytvanck zaserwowała cztery asy i wykorzystała cztery z 10 break pointów. Posłała 15 kończących uderzeń i popełniła 23 niewymuszone błędy. Osace naliczono 15 piłek wygranych bezpośrednio i 28 pomyłek.

W ubiegłym roku japońska nastolatka doszła w Paryżu do III rundy. Poza tym tę fazę wielkoszlemowej imprezy osiągnęła jeszcze w Australian Open 2016. Van Uytvanck dwa lata temu dotarła do ćwierćfinału Rolanda Garrosa.

Po wspaniałym występie w Paryżu Belgijka zmagała się z urazem uda i był to początek całego pasma kontuzji. W ubiegłym sezonie problemy ze stawem skokowym wykluczyły ją z gry na kilka miesięcy. Opuściła cały okres na kortach ziemnych. Jakby tego było mało pod koniec 2016 roku przeszła operację ręki i nie zagrała w kwalifikacjach do Australian Open 2017.

Pokonując Osakę, van Uytvanck wygrała pierwszy mecz w głównym cyklu od września, gdy w Quebec City doszła do ćwierćfinału. Zanim zmierzyła się z Japonką, przeszła trzystopniowe kwalifikacje nie tracąc w nich seta.

We wtorek van Uytvanck odniosła pierwsze zwycięstwo w wielkoszlemowym turnieju od Rolanda Garrosa 2015. W II rundzie Belgijka zmierzy się z Agnieszką Radwańską, z którą przegrała oba dotychczasowe mecze. W 2012 w Brukseli i w 2013 roku w Pucharze Federacji Polka oddała jej łącznie dziewięć gemów.