Roland Garros: Andy Murray zwycięski, ale znów ze straconym setem. Doskonały występ Stana Wawrinki

Andy Murray w czterech setach wygrał z Martinem Klizanem w II rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych wielkoszlemowego Roland Garros 2017. Z doskonałej strony pokazał się również Stan Wawrinka, który po świetnym meczu pokonał Ołeksandra Dołgopołowa.

Marcin Motyka
PAP/EPA / YOAN VALAT

Cztery sety w I rundzie z Andriejem Kuzniecowem i identyczny wynik w 1/32 finału z Martinem Klizanem. W początkowej fazie Roland Garros 2017 Andy Murray nie gra jak na lidera rankingu przystało. Szkot prezentuje formę daleką od optymalnej, ale - co najważniejsze dla niego i jego sympatyków - wygrywa. W czwartek na korcie im. Suzanne Lenglen pokonał Klizana 6:7(3), 6:2, 6:2, 7:6(3).

- Klizan to trudny rywal, który mocno uderza piłki i nie jest łatwo przewidzieć, gdzie zagra. Na początku miałem kłopoty, ale w końcówce grałem zdecydowanie lepiej. To nie był łatwy mecz. Musiałem mocno walczyć - powiedział Murray, który w ciągu trzech godzin i 34 minut gry zaserwował dziewięć asów, posłał 41 zagrań kończących, popełnił 29 niewymuszonych błędów, dwukrotnie oddał podanie i wykorzystał sześć z 14 break pointów.

Szkota teraz czeka bardzo trudne zadanie. W III rundzie zmierzy się z rozstawionym z "29" Juanem Martinem del Potro. Będzie to dziesiąty pojedynek pomiędzy tymi tenisistami. Bilans jest korzystniejszy dla Murraya, który zwyciężył sześciokrotnie, ale ich ostatni mecz, we wrześniu zeszłego roku w półfinale Pucharu Davisa, wygrał Argentyńczyk.

W ślady kolegi z reprezentacji poszedł Kyle Edmund. 22-latek z Beverley pokonał 7:5, 6:3, 6:1 Renzo Olivo, który sprawił największą sensację męskich zmagań, w I rundzie eliminując Jo-Wilfrieda Tsongę. Dla Edmunda to pierwszy w karierze awans do 1/16 finału Roland Garros.

Po raz pierwszy w III rundzie paryskiej imprezy zameldował się również Hyeon Chung. W czwartek Koreańczyk w trzech partiach okazał się lepszy od Denisa Istomina. Tym samym w kolejnej fazie zawodów dojdzie do starcia dwóch czołowych azjatyckich tenisistów. Chung zagra z Japończykiem Keiem Nishikorim, oznaczonym "ósemką".

Ołeksandr Dołgopołow zawiesił wysoko poprzeczkę Stanowi Wawrince, ale Szwajcar podołał wyzwaniu. Na korcie im. Philippe'a Chatriera, gdzie w 2014 roku wygrał Rolanda Garrosa, Wawrinka zaprezentował doskonałą dyspozycję i po znakomitym meczu ograł Ukraińca 6:4, 7:6(5), 7:5. O awans do 1/8 finału Helwet, turniejowa "trójka", zagra z Fabio Fogninim, który we włoskim meczu odprawił z kwitkiem Andreasa Seppiego.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w singlu mężczyzn 13,5 mln euro
czwartek, 1 czerwca

II runda gry pojedynczej:

Andy Murray (Wielka Brytania, 1) - Martin Klizan (Słowacja) 6:7(3), 6:2, 6:2, 7:6(3)
Stan Wawrinka (Szwajcaria, 3) - Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina) 6:4, 7:6(5), 7:5
Fabio Fognini (Włochy, 28) - Andreas Seppi (Włochy) 6:4, 7:5, 6:3
Hyeon Chung (Korea Południowa) - Denis Istomin (Uzbekistan) 6:1, 7:5, 6:1
Kyle Edmund (Wielka Brytania) - Renzo Olivo (Argentyna) 7:5, 6:3, 6:1