Roland Garros: Karolina Woźniacka pierwszą ćwierćfinalistką, Karolina Pliskova w IV rundzie

Dunka Karolina Woźniacka pokonała 6:1, 4:6, 6:2 Rosjankę Swietłanę Kuzniecową i awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego Rolanda Garrosa.

PAP/EPA / CAROLINE BLUMBERG

Po siedmiu latach Karolina Woźniacka (WTA 12) ponownie zagra w ćwierćfinale Rolanda Garrosa. W niedzielę wyeliminowała Swietłanę Kuzniecową (WTA 9), mistrzynię paryskiej imprezy z 2009 roku. Dunka podwyższyła na 8-6 bilans meczów z Rosjanką. Obie tenisistki po raz pierwszy zmierzyły się na korcie ziemnym.

Pierwsze dwa gemy meczu były niesłychanie zacięte. Tenisistki rozegrały w nich łącznie 26 punktów, o sześć więcej niż w pięciu pozostałych w I secie. Szybko przewagę uzyskała Woźniacka, która prowadziła 6:1, 1:0 z przewagą przełamania. W II partii jednak do głosu doszła Kuzniecowa, która dwa razy odebrała rywalce podanie. W decydującej odsłonie Rosjanka z 0:3 zbliżyła się na 2:3, ale do końca meczu zdobyła jeszcze tylko trzy punkty.

W trwającym dwie godziny i jedną minutę spotkaniu obie tenisistki miały po 26 kończących uderzeń. Kuzniecowa popełniła 41 niewymuszonych błędów, a Woźniacka tylko 26. Dunka wykorzystała sześć z 10 break pointów. Kolejną rywalką byłej liderki rankingu będzie Jelena Ostapenko, która wyeliminowała Samanthę Stosur.

W niedzielę rozegrano mecze III rundy, które w sobotę nie odbyły się z powodu deszczu. Karolina Pliskova (WTA 3) wróciła z 2:4 i pokonała 7:5, 6:1 Carinę Witthöft (WTA 73). Czeszka wykorzystała sześć z ośmiu break pointów. Posłała 34 kończące uderzenia przy 28 niewymuszonych błędach. Niemce zanotowano pięć piłek wygranych bezpośrednio i 17 pomyłek.

W IV rundzie Pliskova zagra z Veroniką Cepede Royg (WTA 97), która zwyciężyła 3:6, 7:6(2), 6:2 Marianę Duque (WTA 115). 25-latka z Asuncion wróciła z 0:2 w III secie i została pierwszą od 2000 roku Paragwajką, która awansowała do IV rundy Rolanda Garrosa (Rossana de los Rios).

Petra Martić (WTA 290) w 48 minut rozbiła 6:1, 6:1 Anastasiję Sevastovą (WTA 19). Chorwatka posłała 21 kończących uderzeń przy 13 niewymuszonych błędach. Wykorzystała pięć z siedmiu break pointów. Łotyszce zanotowano 10 piłek wygranych bezpośrednio i 26 pomyłek. Ćwierćfinalistka US Open 2016 nie miała ani jednej okazji na przełamanie.

Martić przez prawie 10 miesięcy pauzowała z powodu kontuzji pleców. Wróciła na korty w kwietniu i od razu wygrała turniej ITF w Santa Margherita di Pula. Teraz Chorwatka po raz drugi awansowała do IV rundy wielkoszlemowego turnieju (Roland Garros 2012). O ćwierćfinał zmierzy się z Eliną Switoliną.