WTA Nottingham: Donna Vekić i Johanna Konta zmierzą się o tytuł

Chorwatka Donna Vekić pokonała 7:6(5), 3:6, 7:6(4) Czeszkę Lucie Safarovą i awansowała do finału turnieju WTA International na kortach trawiastych w Nottingham.

PAP/EPA / PETER KLAUNZER

Po dwóch latach Donna Vekić (WTA 70) ponownie zagra w finale turnieju WTA. W październiku 2015 roku w Taszkencie w walce o tytuł uległa Japonce Nao Hibino. W sobotę w półfinale w Nottingham pokonała po emocjonującej batalii Lucie Safarova (WTA 44).

W I secie Czeszka nie wykorzystała prowadzenia 5:3. Dla odmiany w III partii z 3:5 wyrównała na 5:5, ale w tie breaku okazała się mniej skuteczna. W trwającym dwie godziny i 48 minut meczu Vekić zaserwowała 16 asów, o dziewięć więcej od Safarovej. W zaciętej bitwie Chorwatka zdobyła o jeden punkt mniej (121-122).

W finale rywalką Vekić będzie Johanna Konta (WTA 8), która pokonała 6:2, 7:5 Magdalenę Rybarikovą (WTA 117). W ciągu godziny i 40 minut Brytyjka wykorzystała cztery z siedmiu break pointów i zgarnęła o 12 punktów więcej od Słowaczki (68-56).

Dla Vekić będzie to drugi, a dla Konty pierwszy finał na korcie trawiastym. W 2013 roku w Birmingham Chorwatka uległa Słowaczce Danieli Hantuchovej. Bilans jej wszystkich meczów o tytuł to 1-3. Trzy lata temu zwyciężyła w Kuala Lumpur. Brytyjka powalczy o czwarte trofeum (Stanford 2016, Sydney i Miami 2017). Jedyny do tej pory finał przegrała w ubiegłym sezonie w Pekinie z Agnieszką Radwańską.

Aegon Open Nottingham, Nottingham (Wielka Brytania)