WTA Birmingham: Shuai Zhang skruszyła opór Magdy Linette, Polka odpadła w I rundzie

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON / Magda Linette
PAP/EPA / CHRISTOPHE PETIT TESSON / Magda Linette

Magda Linette przegrała 5:7, 5:7 z Chinką Shuai Zhang w I rundzie turnieju WTA Premier na kortach trawiastych w Birmingham.

W tym artykule dowiesz się o:

Magda Linette (WTA 75) po raz drugi zagrała w Birmingham. W ubiegłym roku weszła do głównej drabinki jako szczęśliwa przegrana i uległa Andrei Petković. Tym razem także odpadła w I rundzie. Ćwierćfinalistka Australian Open 2016 Shuai Zhang (WTA 31) skruszyła opór Polki i odniosła zwycięstwo w dwóch zaciętych setach. Było to drugie spotkanie obu tenisistek. W 2014 roku w Kuala Lumpur również lepsza była Chinka.

Świetna kombinacja returnu i woleja dała Linette przełamanie w gemie otwierającym mecz. Skuteczną akcją przy siatce Polka obroniła pierwszego break pointa, drugiego odparła wygrywającym serwisem, a trzeciego asem. Zhang jednak dopięła swego i głębokim returnem wymuszającym błąd wyrównała na 1:1. Linette w gemie tym nie wykorzystała prowadzenia 40-15. Poznanianka grała odważnie, chętnie chodziła do siatki, ale rywalka popisywała się zabójczymi kontrami. Kolejny bardzo dobry return dał Chince przełamanie na 3:1.

Linette szukała nowych rozwiązań, aby zaskoczyć przeciwniczkę. Dropszot przyniósł jej dwie szanse na przełamanie w piątym gemie. Jednak Zhang oba odparła i podwyższyła na 4:1. Po chwili Polka obroniła cztery break pointy, z czego dwa w bardzo dobrym stylu (bekhend po linii, akcja serwis-wolej), i asem utrzymała podanie. Dwa świetne returny pozwoliły poznaniance odrobić stratę przełamanie w dziewiątym gemie. Końcówka należała do cierpliwszej Chinki, która wynik seta na 7:5 ustaliła pewnym wolejem wieńczącym długą wymianę.

W pierwszym gemie II seta Zhang oddała podanie wyrzucając forhend. Linette miała dwie okazje na 3:0, ale Chinka wróciła z 15-40. Zamiast 3:0 na tablicy pojawił się wynik 2:2, bo nieudany skrót i przestrzelony forhend kosztowały Polkę stratę serwisu. Poznanianka nadal była aktywna i podkręcała tempo wymian, ale coraz trudniej przychodziło jej kończenie akcji w starciu z tak świetnie broniącą się i kontrującą oraz bardzo dobrze returnującą rywalką. Zawodniczki utrzymywały podanie, ale do czasu. Mecz dobiegł końca, gdy w 12. gemie Linette wyrzuciła bekhend.

W trwającym 99 minut spotkaniu Zhang trzy razy oddała podanie, a sama wykorzystała pięć z 15 break pointów. Linette zaserwowała pięć asów, ale zdobyła tylko 16 z 37 punktów przy swoim drugim podaniu.

W 2014 roku Zhang doszła w Birmingham do półfinału. Kolejną rywalką Chinki będzie Francuzka Kristina Mladenović.

Aegon Classic Birmingham, Birmingham (Wielka Brytania) WTA Premier, kort trawiasty, pula nagród 885 tys. dolarów wtorek, 20 czerwca