WTA Majorka: Wiktoria Azarenka przywitała się dreszczowcem, Sabina Lisicka w ćwierćfinale

Białorusinka Wiktoria Azarenka pokonała 6:3, 4:6, 7:6(7) Japonkę Risę Ozaki i awansowała do II rundy turnieju WTA International rozgrywanego na kortach trawiastych na Majorce.

Na Majorce Wiktoria Azarenka rozgrywa pierwszy turniej od ubiegłorocznego Rolanda Garrosa. W grudniu była liderka rankingu urodziła syna. Białorusinka mogła już we wtorek pożegnać się z rywalizacją. W III secie spotkania z Risą Ozaki (WTA 74) przegrywała 1:4, ale odrobiła stratę jednego przełamania. Przy stanie 3:6, 6:4, 5:4 Japonka miała serwować, ale mecz został przerwany z powodu ciemności.

Dzień później Ozaki nie zdołała zakończyć spotkania serwisem, ale w 11. gemie zaliczyła przełamanie do zera. Przy stanie 6:5, 40-0 Japonka miała trzy piłki meczowe, ale Azarenka zdobyła pięć punktów z rzędu. W tie breaku Białorusinka wróciła z 3-5. Przy 8-7 wykorzystała trzeciego meczbola po dwóch godzinach i 44 minutach walki. W meczu było 13 przełamań, z czego siedem na korzyść byłej liderki rankingu. W czwartek jej rywalką będzie Chorwatka Ana Konjuh.

Do ćwierćfinału nie awansowała najwyżej rozstawiona Anastazja Pawluczenkowa (WTA 17), która urwała tylko trzy gemy Julii Görges (WTA 54). W trwającym 59 minut meczu Niemka zaserwowała sześć asów, zdobyła 25 z 28 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała cztery z siedmiu break pointów.

Kolejną rywalką Görges będzie jej rodaczka Sabina Lisicka (WTA 144), która rozgrywa pierwszy turniej po ponad półrocznej przerwie spowodowanej kontuzją barku. Finalistka Wimbledonu 2013 posłała osiem asów oraz zgarnęła 28 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu i pokonała 6:3, 6:4 Shelby Rogers (WTA 70).

Catherine Bellis (WTA 42) pokonała 4:6, 6:4, 6:2 Monę Barthel (WTA 49). W ciągu godziny i 44 minut Amerykanka zgarnęła 45 z 58 punktów przy swoim pierwszym podaniu i zamieniła na przełamanie cztery z sześciu okazji. W całym spotkaniu posłała 28 kończących uderzeń przy 10 niewymuszonych błędach. Niemka miała 39 piłek wygranych bezpośrednio i 13 pomyłek.

W ćwierćfinale 18-latka z Atherton zagra z Kristyną Pliskovą (WTA 46), która pokonała 6:3, 7:6(7) Franceskę Schiavone (WTA 73). W II secie Włoszka z 3:5 doprowadziła do tie breaka, a w nim wyszła na 5-1 oraz miała miała piłkę setową przy 7-6. Ostatecznie Czeszka zapewniła sobie zwycięstwo wykorzystując drugiego meczbola. W ciągu godziny i 41 minut zaserwowała dziewięć asów i zdobyła 29 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Naliczono jej 23 kończące uderzenia i 17 niewymuszonych błędów. Schiavone miała 25 piłek wygranych bezpośrednio i 19 pomyłek.