WTA Eastbourne: Simona Halep z trudem w ćwierćfinale, Johanna Konta lepsza od Jeleny Ostapenko

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / YOAN VALAT /
PAP/EPA / YOAN VALAT /

Rumunka Simona Halep pokonała 6:7(6), 7:6(4), 7:5 Bułgarkę Cwetanę Pironkową i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier rozgrywanego na kortach trawiastych w Eastbourne.

Simona Halep (WTA 2) stoczyła zażarty bój z Cwetaną Pironkową (WTA 149), półfinalistką Wimbledonu 2010. W I secie Rumunka nie wykorzystała prowadzenia 5:3 oraz siedmiu piłek setowych. W II i III partii wiceliderka rankingu musiała odrabiać straty, wróciła odpowiednio z 1:3 i 2:4. W trwającym dwie godziny i 40 minut meczu Halep pięć razy oddała podanie, a sama wykorzystała sześć z 19 break pointów.

Ćwierćfinałowa rywalka Halep to Karolina Woźniacka (WTA 6), która pokonała 6:1, 6:2 Jelenę Wiesninę (WTA 16). W ciągu 63 minut Dunka zaserwowała pięć asów i zdobyła 26 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Była liderka rankingu podwyższyła na 7-2 bilans meczów z Rosjanką.

Johanna Konta (WTA 7) wygrała 7:5, 3:6, 6:4 z mistrzynią tegorocznego Rolanda Garrosa Jeleną Ostapenko (WTA 14). W III secie Brytyjka od 2:4 zdobyła cztery gemy. W trwającym dwie godziny i 18 minut spotkaniu reprezentantka gospodarzy zaserwowała dziewięć asów. Naliczono jej 32 kończące uderzenia i 28 niewymuszonych błędów. Łotyszka miała 38 piłek wygranych bezpośrednio i 32 pomyłki.

W ćwierćfinale Konta spotka się z liderką rankingu Andżeliką Kerber, która oddała trzy gemy Larze Arruabarrenie (WTA 60). W ciągu 61 minut Niemka zgarnęła 29 z 37 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła pięć break pointów, a sama zamieniła na przełamanie cztery z siedmiu okazji.

Karolina Pliskova (WTA 3) wróciła z 1:4 w pierwszym oraz z 2:4 w drugim secie i pokonała 7:6(3), 6:4 Shuai Peng (WTA 38). W trwającym 98 minut spotkaniu Czeszka posłała osiem asów. Jej rywalka w ćwierćfinale to Swietłana Kuzniecowa (WTA 8), która wygrała 6:4, 2:6, 6:3 z Kristina Mladenović (WTA 13). Francuzka zaserwowała 13 asów, ale pięć razy oddała podanie.

Barbora Strycova (WTA 23) pokonała 7:5, 6:2 Lauren Davis (WTA 29). Czeszka trzy razy oddała podanie, a sama wykorzystała sześć z ośmiu break pointów. W ćwierćfinale zmierzy się z Heather Watson (WTA 126), która wygrała 6:4, 6:3 z Anastazją Pawluczenkową (WTA 17). Brytyjka zdobyła 26 z 37 punktów przy swoim pierwszym podaniu i uzyskała trzy przełamania.

Aegon International Eastbourne, Eastbourne (Wielka Brytania) WTA Premier, kort trawiasty, pula nagród 819 tys. dolarów czwartek, 29 czerwca

III runda gry pojedynczej:

Andżelika Kerber (Niemcy, 1/WC) - Lara Arruabarrena (Hiszpania, Q) 6:2, 6:1 Simona Halep (Rumunia, 2/WC) - Cwetana Pironkowa (Bułgaria, LL) 6:7(6), 7:6(4), 7:5 Karolina Pliskova (Czechy, 3) - Shuai Peng (Chiny) 7:6(3), 6:4 Johanna Konta (Wielka Brytania, 5) - Jelena Ostapenko (Łotwa, 10) 7:5, 3:6, 6:4 Karolina Woźniacka (Dania, 6) - Jelena Wiesnina (Rosja, 12) 6:1, 6:2 Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 7) - Kristina Mladenović (Francja, 9) 6:4, 2:6, 6:3 Heather Watson (Wielka Brytania, WC) - Anastazja Pawluczenkowa (Rosja, 14) 6:4, 6:3 Barbora Strycova (Czechy) - Lauren Davis (USA, LL) 7:5, 6:2

Kto awansuje do półfinału turnieju WTA w Eastbourne?