ATP Newport: Amerykanie znów w odwrocie, Australijczycy w natarciu

We wtorkowych meczach I rundy rozgrywanego na kortach trawiastych turnieju ATP World Tour 250 w Newport wystąpiło pięciu Amerykanów. Wszyscy przegrali. Świetne poradzili sobie natomiast reprezentanci Australii.

Marcin Motyka
PAP/EPA / TANNEN MAURY

Tegoroczna edycja turnieju ATP w Newport nie jest udana dla tenisistów gospodarzy. W poniedziałek odpadły trzy wielkie nadzieje amerykańskiego tenisa (Taylor Fritz, Stefan Kozlov i Thai-Son Kwiatkowski), natomiast we wtorek porażki poniosło aż pięciu miejscowych zawodników.

Najbliżej zwycięstwa był Austin Krajicek. 27-latek z Tampy w 12. gemie drugiego seta pojedynku z Samem Grothem miał piłkę meczową, ale jej nie wykorzystał i ostatecznie przegrał 7:6(3), 6:7(2), 3:6. Tym samym to australijski kwalifikant, który we wtorek posłał 23 asy i po trafionym pierwszym podaniu zdobył 70 proc. wygranych punktów, w II rundzie zmierzy się z najwyżej rozstawionym Johnem Isnerem.

Kreowany na następcę Isnera wysoki (210 cm wzrostu) i również potężnie serwujący Reilly Opelka także we wtorek miał swoje szanse. W pierwszej partii konfrontacji z Lukasem Lacko zmarnował jednak setbola i uległ Słowakowi 6:7(7), 4:6 po 98 minutach gry.

Lacko, dla którego to pierwszy wygrany mecz w głównym cyklu od Australian Open, o ćwierćfinał powalczy z Matthew Ebdenem. Australijczyk ograł 6:1, 6:4 triumfatora zawodów w Newport z sezonu 2009 Rajeeva Rama, wygrywając tym samym pierwszy mecz na poziomie ATP World Tour na nawierzchni trawiastej od Wimbledonu 2015.

W pojedynku dwóch tenisistów walczących o premierowe zwycięstwo, w głównym cyklu 20-letni Akira Santillan pokonał 6:1, 6:2 w 53 minuty młodszego rok Michaela Mmoha. Mające japońskie korzenie reprezentant Australii o ćwierćfinał powalczy z innym Amerykaninem, Bjornem Fratangelo.

Dnia klęski gospodarza dopełniła porażka na bocznym korcie Tennysa Sandgrena. 25-latek z Gallatin przegrał trzysetowy pojedynek z Frankiem Danceviciem. Kanadyjczyk, który do głównej drabinki musiał przebijać się przez kwalifikacje, w 1/8 finału zagra z Dennisem Novikovem.

W jedynym wtorkowym meczu, w którym nie wystąpił ani jeden reprezentant USA, Rosjanin Konstantin Krawczuk wygrał 6:4, 6:4 z rozstawionym z numerem piątym Victorem Estrellą z Dominikany. Kolejnym rywalem Krawczuka będzie Peter Gojowczyk.

Dell Technologies Hall of Fame Open, Newport (USA)