ATP Bastad: Karen Chaczanow obronił meczbole i pokonał Ernestsa Gulbisa, pewny awans Fernando Verdasco

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / TYLER LARKIN /
PAP/EPA / TYLER LARKIN /

Karen Chaczanow obronił dwa meczbole i w trzech setach pokonał Ernestsa Gulbisa w II rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour 250. Do ćwierćfinału awansowali Hiszpanie - Fernando Verdasco i broniący tytułu Albert Ramos.

Karen Chaczanow i Ernests Gulbis zapytani o swojego idola wskazują na Marata Safina. Obaj zresztą w przeszłości byli kreowani na następcę dwukrotnego mistrza wielkoszlemowego. W czwartek zmierzyli się ze sobą w II rundzie turnieju ATP w Bastad. W konfrontacji dwóch "małych Safinów" lepszy okazał się Chaczanow. Rosjanin zwyciężył 4:6, 7:6(5), 6:3, w drugim secie broniąc dwóch piłek meczowych (w 10. i 12. gemie).

Mecz trwał dwie godziny i 38 minut. W tym czasie Chaczanow zaserwował pięć asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał jednego z ośmiu break pointów i łącznie zdobył 108 punktów, o pięć więcej od przeciwnika.

W ćwierćfinale SkiStar Swedish Open 2017 rozstawiony z numerem piątym Rosjanin zmierzy się z Ołeksandrem Dołgopołowem, z którym przegrał w zeszłym sezonie na mączce w Barcelonie. W czwartek Ukrainiec uzyskał cztery przełamania i pokonał 6:4, 6:4 Horacio Zeballosa, turniejową "dziewiątkę".

Bardzo pewnie w ćwierćfinale zmagań w Bastad zameldował się Fernando Verdasco. Rozstawiony z numerem szóstym Hiszpan nie miał kłopotów z wyeliminowaniem Facundo Bagnisa. Tenisista z Madrytu dominował od pierwszej do ostatniej piłki, w ciągu 72 minut oddając Argentyńczykowi zaledwie pięć gemów.

W 1/4 finału dojdzie do hiszpańskiego starcia. Verdasco, finalista SkiStar Swedish Open z sezonów 2013 i 2017, zagra z ubiegłorocznym triumfatorem, Albertem Ramosem. Będzie to rewanż za finał imprezy w Bastad sprzed 12 miesięcy, kiedy to Ramos wygrał 6:3, 6:4, i zarazem siódmy pojedynek pomiędzy tymi tenisistami. Częściej, czterokrotnie, wygrywał Verdasco.

Ramos w czwartek miał duże problemy w meczu z Thiago Monteiro. Broniący tytułu Hiszpan przegrał pierwszego seta, ale zdołał odwrócić losy pojedynku i po 130-minutowej konfrontacji pokonał Brazylijczyka 3:6, 6:4, 6:3.

SkiStar Swedish Open, Bastad (Szwecja) ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 482 tys. euro czwartek, 20 lipca

II runda gry pojedynczej:

Albert Ramos (Hiszpana, 2) - Thiago Monteiro (Brazylia) 3:6, 6:4, 6:3 Karen Chaczanow (Rosja, 5) - Ernests Gulbis (Łotwa, PR) 4:6, 7:6(5), 6:3 Fernando Verdasco (Hiszpania, 6) - Facundo Bagnis (Argentyna) 6:3, 6:2 Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina) - Horacio Zeballos (Argentyna, 9) 6:4, 6:4

Kto awansuje do półfinału turnieju ATP w Bastad?