WTA Seul: Jelena Ostapenko z drugim trofeum w karierze. Finałowa debiutantka pokonana

Jelena Ostapenko wygrała turniej WTA International rozgrywany na kortach twardych w Seulu. W niedzielnym finale Łotyszka pokonała po trzysetowym boju Brazylijkę Beatriz Haddad Maię.

Rafał Smoliński
Jelena Ostapenko, mistrzyni Korea Open 2017 PAP/EPA / JEON HEON-KYUN / Na zdjęciu: Jelena Ostapenko, mistrzyni Korea Open 2017

Zdobycie drugiego tytułu w karierze wcale nie przyszło łatwo mistrzyni Rolanda Garrosa 2017. Podobnie jak w sobotnim pojedynku z Luksiką Kumkhum, tenisistka z Rygi musiała gonić wynik, gdyż przegrała pierwszego seta. Choć to Beatriz Haddad Maia (WTA 71) była bliżej premierowego mistrzostwa, nową triumfatorką otwartych mistrzostw Korei została ostatecznie Jelena Ostapenko (WTA 10).

Łotyszka dobrze zaczęła niedzielny finał. Serwis rywalki przełamała już w trzecim gemie, ale Brazylijka wygrała do stanu 1:3 trzy kolejne gemy i wyszła na prowadzenie. W 10. gemie międzynarodowa mistrzyni Francji oddaliła dwie piłki setowe. W tie breaku zaczęła lepiej, ale w kluczowym momencie to Haddad Maia wykorzystała swoje szanse i wygrała premierową odsłonę.

W drugim secie Brazylijka nie miała zbyt wiele do powiedzenia. Miała tylko jedno kończące uderzenie i aż 10 pomyłek, na co Ostapenko odpowiedziała bardzo dobrą grą. Dwa przełamania rozstrzygnęły kwestię zwycięstwa w drugim secie. W decydującej partii powróciły jednak niepewność i problemy serwisowe Łotyszki, która trzykrotnie oddała przewagę breaka. Przy stanie po 4 tenisistka z Rygi wygrała osiem z dziewięciu piłek i w końcu triumfowała 6:7(5), 6:1, 6:4.

- Jestem bardzo szczęśliwa, że to w Seulu wygrałam drugi tytuł w karierze. Bardzo mi się tutaj podoba, a widok tak wielu łotewskich flag jest czymś niesamowitym. To był mój pierwszy występ w Korei. Mam nadzieję, że powrócę tutaj w przyszłym roku, aby wygrywać kolejne trofea - powiedziała Ostapenko, która spędziła w niedzielę na korcie dwie godziny i 15 minut.

Po trofeum w deblu sięgnęły najwyżej rozstawione Kiki Bertens i Johanna Larsson, które pokonały tajlandzki duet Luksika Kumkhum i Peangtarn Plipuech 6:4, 6:1. Holendersko-szwedzka para ma już na koncie osiem tytułów wywalczonych w grze podwójnej zawodów głównego cyklu, wszystkie rangi WTA International.

KEB Hana Bank - Incheon Airport Korea Open, Seul (Korea Południowa)
WTA International, kort twardy, pula nagród 250 tys. dolarów
niedziela, 24 września

finał gry pojedynczej:

Jelena Ostapenko (Łotwa, 1) - Beatriz Haddad Maia (Brazylia) 6:7(5), 6:1, 6:4

finał gry podwójnej:

Kiki Bertens (Holandia, 1) / Johanna Larsson (Szwecja, 1) - Luksika Kumkhum (Tajlandia) / Peangtarn Plipuech (Tajlandia) 6:4, 6:1

Czy Jelena Ostapenko wygra jeszcze w tym roku turniej WTA?