WTA Pekin: klęska Johanny Konty, Swietłana Kuzniecowa przegrała z kwalifikantką

Brytyjka Johanna Kota przegrała 1:6, 2:6 z Rumunką Moniką Niculescu w I rundzie turnieju WTA Premier Mandatory w Pekinie. Odpadła również Rosjanka Swietłana Kuzniecowa.

Johanna Konta PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO / Johanna Konta

W lipcu Johanna Konta (WTA 7) doszła do półfinału Wimbledonu, a od ponad miesiąca nie potrafi wygrać meczu. China Open to czwarty z rzędu turniej, z którego Brytyjka odpadła w I rundzie. W US Open jej pogromczynią była Aleksandra Krunić W Tokio nie sprostała Barborze Strycovej, a w Wuhan uległa Ashleigh Barty. W niedzielę w Pekinie Konta urwała trzy gemy Monice Niculescu (WTA 65).

W trwającym 64 minuty spotkaniu Brytyjka cztery razy straciła serwis. Niculescu zdobyła 31 z 38 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Rumunka posłała osiem kończących uderzeń przy sześciu niewymuszonych błędach. Brytyjce naliczono 16 piłek wygranych bezpośrednio i 38 pomyłek. Było to trzecie spotkanie obu tenisistek i po raz drugi lepsza okazała się Niculescu. Kolejną jej rywalką będzie Amerykanka Shelby Rogers lub Chinka Shuai Peng .

Mistrzyni China Open z 2006 i 2009 roku Swietłana Kuzniecowa (WTA 8) przegrała 7:6(2), 5:7, 1:6 z Larą Arruabarreną (WTA 92). W trwającym dwie godziny i 23 minuty meczu hiszpańska kwalifikantka obroniła 13 z 16 break pointów, a sama wykorzystała sześć z 13 szans na przełamanie. W II rundzie zmierzy się z inną Rosjanką Darią Kasatkiną.

Elina Switolina (WTA 3) pokonała 6:3, 6:2 Lin Zhu (WTA 115). Ukrainka zaserwowała pięć asów, zdobyła 27 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu i obroniła dziewięć break pointów. W II rundzie tenisistka z Charkowa zmierzy się z Ashleigh Barty, finalistką Wuhan Open.

Alize Cornet (WTA 42) pokonała 6:3, 7:5 Yafan Wang (WTA 141). W trwającym godzinę i 49 minut spotkaniu obie tenisistki miały po 11 break pointów. Francuzka wykorzystała osiem, a Chinka na przełamanie zamieniła sześć okazji. W II rundzie tenisistka z Nicei zagra z Andżeliką Kerber.

China Open, Pekin (Chiny)
WTA Premier Mandatory, kort twardy, pula nagród 6,381 mln dolarów
niedziela, 1 października

I runda gry pojedynczej:

Elina Switolina (Ukraina, 3) - Lin Zhu (Chiny, WC) 6:3, 6:2
Monica Niculescu (Rumunia) - Johanna Konta (Wielka Brytania, 6) 6:1, 6:2
Lara Arruabarrena (Hiszpania, Q) - Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 7) 6:7(2), 7:5, 6:1
Alize Cornet (Francja) - Yafan Wang (Chiny, WC) 6:3, 7:5

wolne losy: Jelena Ostapenko (Łotwa, 9); Caroline Garcia (Francja); Ashleigh Barty (Australia)

Kto awansuje do III rundy turnieju WTA w Pekinie?