WTA Pekin: do ośmiu razy sztuka. Simona Halep po raz pierwszy w karierze pokonała Marię Szarapową

Simona Halep po raz pierwszy w karierze pokonała Marię Szarapową. Rumunka zwyciężyła 6:2, 6:2 i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier Mandatory w Pekinie.

Karolina Konstańczak
Simona Halep PAP/EPA / ROMAN PILIPEY / Na zdjęciu: Simona Halep

Simona Halep uporała się ze swoją nemezis. Rumunka za ósmym podejściem pokonała Marię Szarapową i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier Mandatory w Pekinie.

Halep od początku spotkania grała naprawdę agresywnie, jednak robiła to z namysłem, bez pośpiechu, czego nie można było powidzieć o Szarapowej. Przy stanie 2:1 i 30-0 dla Rumunki Rosjanka miała na koncie aż 10 niewymuszonych błędów, natomiast jej rywalka ani jednego. Druga tenisistka świata znakomicie odgadywała zamiary przeciwniczki i świetnie spisywała się w defensywie, zmuszając pięciokrotną zwyciężczynię turniejów wielkoszlemowych do coraz większej liczby pomyłek.

Przy stanie 4:1 dla Halep i dokładnie 20 minutach rywalizacji na korcie pojawił się Sven Gröneveld, trener Szarapowej. Mimo rad szkoleniowca obraz gry nie uległ zmianie. Po 32 minutach Rumunka zwyciężyła 6:2. W tej odsłonie Rosjanka zanotowała siedem winnerów i aż 20 błędów, natomiast jej rywalka popisała się czterema uderzeniami bezpośrednio wygranymi i zaledwie jedną pomyłką. Nie bez znaczenia była również aż 70-procentowa skuteczność trafiania pierwszym podaniem.

Halep już od początku drugiego seta polowała na przełamanie. W pierwszym gemie musiała się obejść smakiem po nieudanym returnie, jednak w trzecim wykorzystała pierwszego z dwóch break pointów i objęła prowadzenie 2:1. Warto dodać, że w środę bardzo dobrze funkcjonowało podanie Rumunki, dzięki czemu nie dawała rywalce zbyt wielu szans na kończące returny. Druga rozstawiona odskoczyła na 4:2, a po prostym błędzie Rosjanki miała okazję na podwójne przełamanie.

Halep dopięła swego, wykorzystując trzeciego break pointa, i objęła prowadzenie 6:2, 5:2. Szarapowa chwytała się wszystkiego, niczym tonący brzytwy, jednak nie pomogło jej ani sokole oko, ani konsultacja z trenerem. Takiej przewagi Rumunka nie miała w ani jednym wcześniejszym pojedynku z Rosjanką.

Wiceliderka rankingu bez problemu zamknęła pojedynek, a uśmiech nie schodził z jej twarzy przez kolejne kilka minut. W całym meczu Halep popisała się 12 winnerami i zanotowała sześć błędów. Szarapowej naliczono natomiast 15 piłek bezpośrednio wygranych i aż 39 pomyłek.

Ćwierćfinałową rywalką finalistki tegorocznego Rolanda Garrosa będzie lepsza z pary Agnieszka Radwańska - Daria Kasatkina.