WTA Tiencin: ćwierćfinał nie dla Magdy Linette, Maria Szarapowa skruszyła opór Polki

Magda Linette przegrała 5:7, 3:6 z Rosjanką Marią Szarapową i nie awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA International na kortach twardych w Tiencinie.

Magda Linette Getty Images / Wang He / Na zdjęciu: Magda Linette
W II rundzie turnieju w Tiencinie Magda Linette (WTA 71) zmierzyła się z Marią Szarapową (WTA 86). W dwóch wyrównanych setach górą była zdobywczyni pięciu wielkoszlemowych tytułów. Obie tenisistki spotkały się po raz pierwszy. W kwietniu Rosjanka wznowiła karierę po zawieszeniu za doping. W piątek była liderka rankingu powalczy o drugi półfinał w 2017 roku (po Stuttgarcie). Zagra ze Szwajcarką Stefanie Vögele.

W drugim gemie I seta Linette obroniła dwa break pointy za pomocą świetnych forhendów. Po chwili w świetnym stylu z 0-40 wyszła Szarapowa (as, forhend, bekhend). Rosjanka atakowała, a Polka bardzo mądrze się broniła, potrafiąc odegrać głęboko nawet trudne piłki rywalki. Poznanianka skutecznie kontrowała, a gdy nadarzyła się okazja przechodziła do ofensywy.

Przy 3:3 była liderka rankingu popełniła dwa podwójne błędy, ale odparła dwa break pointy (wygrywający serwis, kros forhendowy). W końcówce Szarapowa skruszyła opór Polki. Efektowny return dał Rosjance trzy piłki setowe w 12. gemie. Set dobiegł końca, gdy Linette zepsuła drajw woleja.

Wygrywającym serwisem i forhendem Szarapowa obroniła dwa break pointy w gemie otwarcia II seta. Linette w końcu jednak dopięła swego i przy 1:1 zaliczyła przełamanie głębokim zagraniem wymuszającym błąd. Polka nie zdołała podwyższyć na 3:1, bo serię bardzo dobrych returnów posłała Rosjanka. Poznanianka miała break pointa na 3:2, ale była liderka rankingu zniwelowała go wygrywającym serwisem.

W końcówce Szarapowa weszła na wyższy poziom. Świetny forhend dał jej przełamanie na 4:2. W ósmym gemie Linette obroniła piłkę meczową wolejem wymuszającym błąd, a w dziewiątym uzyskała break pointa. Rosjanka odparła go drajw wolejem, a następnie niewymuszonymi błędami zmarnowała drugiego i trzeciego meczbola. Mecz dobiegł końca, gdy forhend Linette wylądował w siatce.

W trwającym 98 minut spotkaniu Szarapowa obroniła dziewięć z 10 break pointów, a sama wykorzystała trzy z sześciu szans na przełamanie. Rosjanka zdobyła 31 z 44 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Linette w ostatnich tygodniach w Azji pokonała Darię Gawriłową, Anett Kontaveit i Katerinę Siniakovą. Urwała również seta Garbine Muguruzie. Z Szarapową Polka dzielnie walczyła, ale w najważniejszych momentach Rosjanka pokazała klasę wielkoszlemowej mistrzyni.