ATP Szanghaj: gładkie zwycięstwa Rogera Federera i Rafaela Nadala. Szwajcar oraz Hiszpan w ćwierćfinale

Roger Federer i Rafael Nadal bez straty seta awansowali do ćwierćfinału rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Szanghaju. W czwartek Szwajcar pokonał Ołeksandra Dołgopołowa, a Hiszpan wygrał z Fabio Fogninim.

Marcin Motyka
Roger Federer PAP/EPA / MARTIN DIVISEK / Na zdjęciu: Roger Federer
Rafael Nadal miał mieć prawo do niepokoju przed meczem III rundy turnieju ATP w Szanghaju z Fabio Fogninim. Włoch to bowiem tenisista nieobliczalny, który jeśli ma swój dzień, potrafi wygrać z każdym. Sam Hiszpan w przeszłości przekonał się o tym trzykrotnie. Ale w czwartek tenisista z San Remo pokazał swoje gorsze oblicze i nie miał wiele do powiedzenia. Najwyżej rozstawiony Nadal grał na poziomie nieosiągalnym dla rywala i zwyciężył bardzo gładko - 6:3, 6:1 w 62 minuty.

- Rozegrałem bardzo dobry i nie popełniłem wielu niewymuszonych błędów. Zwycięstwo 6:3, 6:1 to dla mnie wspaniały rezultat. Awansowałem do ćwierćfinału i to jest dla mnie znakomita wiadomość - powiedział Nadal, dla którego to 14. wygrany mecz z rzędu. Tenisista z Majorki zmierza po trzeci kolejny tytuł po wygranych w US Open i w Pekinie.

W ćwierćfinale Shanghai Rolex Masters Nadal zagra z Grigorem Dimitrowem. Z Bułgarem ma bilans 9-1, w tym po świetnym meczu pokonał go w ubiegłym tygodniu w Pekinie. - Spodziewam się trudnego meczu przeciw Grigorowi. Wiem, że aby wygrać, będą musiał być dobrze przygotowany i rozegrać świetny pojedynek, bo on prezentuje się bardzo dobrze - ocenił Hiszpan.

Śladem Nadala podąża Roger Federer. Podobnie jak w środę, Szwajcar pojawił się na korcie tuż po Hiszpanie i - identycznie jak jego wielki rywal - odniósł zwycięstwo bez straty seta. W godzinę pokonał 6:4, 6:2 Ołeksandra Dołgopołowa, podwyższając na 5-0 bilans bezpośrednich spotkań z Ukraińcem.

Rozstawiony z numerem drugim Federer (w czwartek 11 asów, 80 proc. wygranych punktów przy własnym podaniu, trzy przełamania, 25 zagrań kończących i 19 niewymuszonych błędów) o półfinał powalczy z Richardem Gasquetem. Z Francuzem mierzył się dotychczas 17-krotnie i wygrał 15 razy. Gasquet w III rundzie ograł 7:5, 6:7(5), 6:3 rodaka, Gillesa Simona.

Do 1/4 finału awansował także Viktor Troicki. Serb wygrał 6:4, 7:6(4) z Johnem Isnerem i po raz pierwszy od kwietnia 2011 roku i turnieju w Monte Carlo znalazł się w najlepszej "ósemce" zmagań rangi ATP Masters 1000. Kolejnym rywalem 31-latka z Belgradu będzie Juan Martin del Potro, oznaczony numerem 16.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)