ATP Sydney: Ołeksandr Dołgopołow pokonał Viktora Troickiego. W poniedziałek zagrają Łukasz Kubot i Marcelo Melo

Ołeksandr Dołgopołow w trzech setach pokonał Viktora Troickiego w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour 250 w Sydney. Do 1/8 finału awansowali też Damir Dzumhur i Paolo Lorenzi.

Marcin Motyka
Ołeksandr Dołgopołow Getty Images / Bradley Kanaris / Na zdjęciu: Ołeksandr Dołgopołow

Turniej International Sydney jest dla tenisistów ostatnim sprawdzianem formy przed startującym 15 stycznia wielkoszlemowym Australian Open. Na liście triumfatorów imprezy widnieją najwspanialsze postacie w dziejach tenisa, ale w ostatnich latach prestiż turnieju wyraźnie obniżył się i do Sydney nie zjeżdżają największe gwiazdy. W tegorocznej edycji zawodów wystąpi tylko dwóch tenisistów z czołowej "25" klasyfikacji singlistów - Albert Ramos (ATP 23) i zeszłoroczny mistrz Gilles Muller (ATP 25).

Najwyżej rozstawiony Ramos w pierwszym dniu zawodów poznał swojego inauguracyjnego rywala. Hiszpan zmierzy się z Paolo Lorenzim, z którym na poziomie ATP World Tour ma bilans 1-2, w tym 1-1 na kortach twardych. Włoch w niedzielę pokonał 7:6(5), 6:4 posiadacza dzikiej karty Jordana Thompsona.

Viktor Troicki nie powtórzy sukcesu z lat 2015-16, kiedy to zdobywał tytuł w Sydney. Co więcej, pierwszy raz w karierze pożegnał się z tym turniejem już po I rundzie. W niedzielę Serb po 140-minutowej rywalizacji przegrał 3:6, 7:6(6), 5:7 z Ołeksandrem Dołgopołowem, choć walczył ambitnie. W drugim secie odrobił stratę 3:5, a w tie breaku obronił meczbola.

- To był mecz wzlotów i upadków. W dziesiątym gemie drugiego seta, kiedy zostałem przełamany, nie zrobiłem nic złego. Zagrałem jeden niechlujny slajs, a on dwa razy świetnie zareturnował. W tie breaku próbowałem grać dobrze, miałem meczbola, ale on się obronił - analizował Ukrainiec, który w II rundzie zmierzy się z Fabio Fogninim, turniejową "czwórką".

Do 1/8 finału awansował także Damir Dzumhur. Rozstawiony z numerem siódmym Bośniak posłał siedem asów, wykorzystał cztery z dziesięciu piłek na przełamanie i pokonał 6:1, 6:4 Jana-Lennarda Struffa.

W niedzielę rozegrano także decydujące mecze kwalifikacji. Miejsce w głównej drabince wywalczyli Danił Miedwiediew, Alexei Popyrin, Jewgienij Donskoj i Aleksandar Vukić. W turnieju wystąpi także Ricardas Berankis, który jako tzw. "szczęśliwy przegrany" zastąpi Filipa Krajinovicia.

Z kolei w poniedziałek rywalizację na kortach Sydney Olympic Park Tennis Centre rozpoczną Łukasz Kubot i Marcelo Melo. Polsko-brazylijski duet o godz. 4:00 czasu polskiego zmierzy się z parą Florin Mergea / Nenad Zimonjić.

Sydney International, Sydney (Australia)