Australian Open: mocne otwarcie Rafaela Nadala. Nick Kyrgios i Jo-Wilfried Tsonga także bez strat

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Rafael Nadal

Najwyżej rozstawiony Rafael Nadal zdeklasował Victora Estrellę w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego Australian Open 2018. Do kolejnej fazy bez straty seta awansowali też Nick Kyrgios, Jo-Wilfried Tsonga i John Millman.

- Jeśli pokonam Nadala, rozbiorę się na korcie - zapowiedział Victor Estrella przed meczem I rundy wielkoszlemowego Australian Open 2018 z Rafaelem Nadalem. Deklaracja była szalona, ale - jak okazało się w rzeczywistości - tenisista z Dominikany nie miał ani cienia szansy na jej realizację. Rozgrywający pierwszy oficjalny mecz w sezonie Nadal bowiem dzielił i rządził na korcie Rod Laver Arena. Bez najmniejszych kłopotów w nieco ponad półtorej godziny zwyciężył 6:1, 6:1, 6:1.

- Victor to tenisista o określonych możliwościach i wiedziałem, co muszę zrobić, aby go zneutralizować. Tak dobry początek to dla mnie świetna wiadomość - powiedział Nadal, który zapisał na swoim koncie dwa asy, 28 zagrań kończących i osiem przełamań. W II rundzie przeciwnikiem najwyżej rozstawionego Hiszpana będzie Leonardo Mayer. Argentyńczyk na otwarcie okazał się lepszy od Nicolasa Jarry'ego.

Bez straty seta w poniedziałek wygrał także inny tenisista, dla którego był to pierwszy pojedynek w 2018 roku, Jo-Wilfried Tsonga. Francuz zaprezentował się o wiele poniżej swojego optymalnego poziomu, ale i tak bez problemów odprawił kwalifikanta Kevina Kinga, wielkoszlemowego debiutanta. - Zagrałem solidny mecz przeciw agresywnemu rywalowi - stwierdził Tsonga, który w 1/32 finału stanie naprzeciw Denisa Shapovalova. - To będzie interesujący i trudny mecz. W US Open przegrałem z nim w trzech setach. Teraz chcę wygrać - dodał.

Bez komplikacji w kolejnej fazie turnieju w Melbourne zameldował się też Nick Kyrgios. Faworyt gospodarzy pokonał 6:1, 6:2, 6:4 Rogerio Dutrę Silvę. Australijczyk (16 asów, 33 uderzenia kończące i pięć przełamań) o III rundę powalczy z Viktorem Troickim. - On jest trudnym przeciwnikiem. Ma dobry serwis, świetny bekhend i duże doświadczenie. Jest od wielu lat w rozgrywkach i często występował na poziomie IV rundy w Wielkim Szlemie - ocenił.

W turnieju nie ma już rozstawionego z numerem 18. Lucasa Pouille'a. Francuz w czterech setach przegrał z Rubenem Bemelmansem, który w I rundzie kwalifikacji okazał się lepszy od Kamila Majchrzaka. Belg w następnej rundzie skonfrontuje swe siły z Nikołozem Basilaszwilim. Gruzin pokonał 6:3, 6:4, 2:6, 6:3 Geralda Melzera.

Za niespodziankę można również uznać porażkę Borny Coricia. Chorwat uległ 5:7, 4:6, 1:6 Johnowi Millmanowi. - Uważam, że zagrałem całkiem przyzwoicie. To nie był tak łatwy mecz, jak wskazuje wynik. Wspaniale jest wygrać bez straty seta. Zwłaszcza przed własną publicznością takie zwycięstwo smakuje wyjątkowo - skomentował Australijczyk, który w II rundzie zagra z Damirem Dzumhurem, turniejową "28".

Casper Ruud w znakomitym stylu zadebiutował w turnieju wielkoszlemowym. W pojedynku kwalifikantów Norweg po czterech godzinach i 16 minutach pokonał 6:3, 3:6, 6:7(5), 7:5, 11:9 Quentina Halysa i został pierwszym reprezentantem swojego kraju, który wygrał w głównej drabince imprezy Wielkiego Szlema od 19 lat. Kolejnym rywalem gracza z Oslo będzie Diego Schwartzman.

Górą z pięciosetowych batalii w poniedziałek wyszli także Joao Sousa i Malek Jaziri. Portugalczyk wygrał 6:4, 6:3, 4:6, 6:7(4), 6:1 z Dustinem Brownem i w 1/32 finału zmierzy się z Marinem Ciliciem. Z kolei Tunezyjczyk w ostatnim meczu dnia, zakończonym o godz. 23:28 czasu lokalnego, ograł 6:7(2), 3:6, 6:3, 7:5, 6:3 Salvatore Caruso i w nagrodę skrzyżuje rakiety z Gillesem Mullerem.

Australian Open, Melbourne (Australia) Wielki Szlem, kort twardy (Plexicushion), pula nagród 55 mln dolarów australijskich poniedziałek, 15 stycznia

I runda gry pojedynczej mężczyzn:

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) - Victor Estrella (Dominikana) 6:1, 6:1, 6:1 Jo-Wilfried Tsonga (Francja, 15) - Kevin King (USA, Q) 6:4, 6:4, 6:1 Nick Kyrgios (Australia, 17) - Rogerio Dutra Silva (Brazylia) 6:1, 6:2, 6:4 Ruben Bemelmans (Belgia, Q) - Lucas Pouille (Francja, 18) 6:4, 6:4, 6:7(4), 7:6(6) Leonardo Mayer (Argentyna) - Nicolas Jarry (Chile) 6:2, 7:6(1), 6:3 Nikołoz Basilaszwili (Gruzja) - Gerald Melzer (Austria) 6:3, 6:4, 2:6, 6:3 John Millman (Australia) - Borna Corić (Chorwacja) 7:5, 6:4, 6:1 Malek Jaziri (Tunezja) - Salvatore Caruso (Włochy, Q) 6:7(2), 3:6, 6:3, 7:5, 6:3 Joao Sousa (Portugalia) - Dustin Brown (Niemcy, Q) 6:4, 6:3, 4:6, 6:7(4), 6:1 Casper Ruud (Norwegia, Q) - Quentin Halys (Francja, Q) 6:3, 3:6, 6:7(5), 7:5, 11:9