Australian Open: droga przez mękę Simony Halep. Andżelika Kerber i Maria Szarapowa pewnym krokiem w II rundzie

Rumunka Simona Halep przetrwała napór 17-letniej Australijki Destanee Aiavy i awansowała do II rundy Australian Open. Swoje mecze wygrały również Niemka Andżelika Kerber i Rosjanka Maria Szarapowa.

Simona Halep Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Simona Halep
Już w I rundzie Australian Open Simona Halep była w opałach, a do tego nabawiła się drobnej kontuzji kostki. Rumunka wróciła z 2:5, 15-40 w I secie i pokonała 7:6(5), 6:1 Destanee Aiavę (WTA 193). 17-letnia Australijka nie wytrzymała napięcia nie tylko wtedy, gdy przy 5:2 miała dwie piłki setowe, ale też w tie breaku, w którym wyszła na 3-1. W II partii już nie nawiązała walki. W trwającym godzinę i 51 minut spotkaniu liderce rankingu zanotowano 20 kończących uderzeń i 22 niewymuszone błędy. Aiava miała 25 piłek wygranych bezpośrednio i 51 pomyłek.

W II rundzie Halep zmierzy się z Eugenie Bouchard (WTA 112), która pokonała 6:3, 7:6(5) Oceane Dodin (WTA 85). W II secie Kanadyjka wróciła z 0:2, a przy 4:5 obroniła piłkę setową. Dla finalistki Wimbledonu 2014 to pierwsze zwycięstwo od sierpnia i turnieju w New Haven. Halep wygrała dwa z trzech spotkań z Bouchard. Wszystkie ich konfrontacje odbyły się w 2014 roku. Kanadyjka była górą w półfinale Wimbledonu, a Rumunka zwyciężyła w Indian Wells i Mistrzostwach WTA.

Andżelika Kerber (WTA 16) wygrała 6:0, 6:4 z Anną-Leną Friedsam (WTA 388). Była liderka rankingu prowadziła 6:0, 4:1. W II partii dała się dogonić, ale wygrała dwa ostatnie zacięte gemy i kontynuuje zwycięską serię. Mistrzyni Australian Open i US Open 2016 jest niepokonana od 10 meczów. Kolejną rywalką Kerber będzie Donna Vekić (WTA 52), która odparła pięć break pointów i pokonała 7:5, 6:3 Nao Hibino (WTA 96).

Friedsam, była 45. rakieta globu, rozegrała pierwszy wielkoszlemowy turniej od US Open 2016. Występ w Nowym Jorku był dla niej ostatnim w 2016 roku. Później długo pauzowała z powodu kontuzji barku. Dwa lata temu Niemka osiągnęła półfinał w Shenzhen i IV rundę Australian Open. W Melbourne była wtedy o krok od ćwierćfinału. Prowadziła 5:2 w III secie z Agnieszką Radwańską, ale nogi odmówiły jej posłuszeństwa i ostatecznie przegrała z Polką 7:6(6), 1:6, 5:7.

Maria Szarapowa (WTA 48) zwyciężyła 6:1, 6:4 Tatjanę Marię (WTA 47). Rosjanka miała małe problemy w II secie, ale wróciła z 1:3. W całym meczu naliczono jej 22 kończące uderzenia i 28 niewymuszonych błędów. Niemka miała siedem piłek wygranych bezpośrednio i 20 pomyłek. Kolejną rywalką Szarapowej będzie Anastasija Sevastova (WTA 15), z którą przegrała w IV rundzie US Open 2017. Łotyszka zamieniła na przełamanie cztery z dziewięciu okazji i pokonała 3:6, 6:3, 6:2 Varvarę Lepchenko (WTA 64).

Jelena Wiesnina (WTA 19) pokonała 6:3, 6:4 Ons Jabeur (WTA 95). W ciągu 71 minut Tunezyjka popełniła siedem podwójnych błędów. Rosjanka wykorzystała trzy z siedmiu break pointów. Alaksandra Sasnowicz (WTA 56) wróciła z 0:2 w I secie i wygrała 6:3, 6:2 z Christiną McHale (WTA 73). Białorusinka świetnie zaprezentowała się w Brisbane, gdzie jako kwalifikantka doszła do finału.

Madison Keys (WTA 20) wróciła z 2:5 w II secie i pokonała 6:1, 7:5 Qiang Wang (WTA 45). Finalistka US Open 2017 posłała 23 kończące uderzenia, a jej rywalka siedem. Kolejną rywalką Amerykanki będzie Jekaterina Aleksandrowa (WTA 92), która wygrała 7:6(2), 6:4 z Poloną Hercog (WTA 91). W I partii Słowenka z 2:5 wyszła na 6:5, ale oddała podanie, a następnie nic nie miała do powiedzenia w tie breaku. W II secie było tylko jedno przełamanie, które Rosjanka uzyskała na 2:1. Tenisistka urodzona w Czelabińsku, a mieszkająca w Pradze, potrzebowała siedmiu piłek meczowych, aby zakończyć spotkanie.

Nie bez problemów awans wywalczyła Mirjana Lucić-Baroni (WTA 30), półfinalistka Australian Open z ubiegłego sezonu. Chorwatka miała dwie piłki meczowe w 10. gemie II seta, ale ostatecznie pokonała Shelby Rogers (WTA 67) 7:6(6), 5:7, 6:2. Sorana Cirstea (WTA 36) wygrała 5:7, 6:4, 6:3 z Zariną Dijas (WTA 60). W trwającym dwie godziny i 18 minut spotkaniu było 11 przełamań, z czego sześć dla Rumunki. Beatriz Haddad Maia (WTA 70) wróciła z 2:5 w I secie i zwyciężyła 7:6(3), 6:4 Lizette Cabrerę (WTA 161).