Australian Open: jednostronny mecz mistrzyń. Andżelika Kerber rozbiła Marię Szarapową

Andżelika Kerber oddała cztery gemy Marii Szarapowej i w ekspresowym tempie awansowała do IV rundy wielkoszlemowego Australian Open.

Andżelika Kerber Getty Images / Mark Kolbe / Na zdjęciu: Andżelika Kerber
Andżelika Kerber (WTA 16) w imponującym stylu rozpoczęła sezon (bilans meczów 12-0). W sobotę rozbiła 6:1, 6:3 Marię Szarapowę (WTA 48) w starciu byłych mistrzyń Australian Open. Zamiast elektryzującej bitwy była jednostronna potyczka, w której Rosjanka tylko przez kilka minut w II secie potrafiła nawiązać walkę. Mistrzyni z 2008 roku odbijała się od muru, jaki stanowiła niesłychanie rzetelna, dobiegająca do wszystkich piłek, mało psująca i płynnie przechodząca z defensywy do ataku triumfatorka sprzed dwóch lat.

Już w pierwszym gemie Kerber uzyskała przełamanie głębokim returnem wymuszającym błąd. Niemka od początku grała niesłychanie rzetelnie w defensywie, nie spóźniała się do zagrań Rosjanki. Triumfatorka Australian Open 2016 również wyprowadzała zabójcze kontry i skutecznie przechodziła do ataku, zmuszając rywalkę do biegania głęboko w korcie.

W trzecim gemie Szarapowa odparła break pointa szczęśliwym forhendem po taśmie. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze. Kerber nie popełniała prostych błędów, a Rosjanka traciła rezon. W piątym gemie mistrzyni Australian Open 2008 oddała podanie wyrzucając bekhend. Kerber poszła za ciosem i minięciem forhendowym po krosie uzyskała trzy piłki setowe. Set dobiegł końca, gdy Szarapowa wpakowała piłkę w siatkę.

Seria błędów, w tym podwójny, kosztowały Szarapową stratę podania w drugim gemie II seta. Rosjanka znana jest jednak z tego, że nigdy się nie poddaje, nawet wtedy, gdy gra kompletnie się jej nie układa. Ostrym returnem wymuszającym błąd odrobiła stratę przełamania. Dużo lepiej prezentująca się mistrzyni Australian Open 2008 miała break pointa na 4:3, ale zepsuła forhend.

Tym razem dobra gra Szarapowej to była tylko krótka chwila. W ósmym gemie oddała podanie pakując forhend w siatkę. Po chwili Rosjanka obroniła pierwszą piłkę meczową, ale przy drugiej wyrzuciła bekhend.

W trwającym 64 minuty spotkaniu Kerber obroniła trzy z czterech break pointów, a sama wykorzystała pięć z ośmiu szans na przełamanie. Przy swoim pierwszym podaniu zdobyła 25 z 29 punktów. Niemce naliczono 12 kończących uderzeń i siedem niewymuszonych błędów. Szarapowa miała 15 piłek wygranych bezpośrednio i 26 pomyłek.

Kerber wyrównała na 5-5 bilans meczów z Szarapową. Po raz drugi tenisistki te zmierzyły się w Australian Open. W 2012 roku, również w III rundzie, zdecydowane zwycięstwo odniosła Rosjanka (6:1, 6:2).

W IV rundzie rywalką Kerber będzie Su-Wei Hsieh, która wyeliminowała Agnieszkę Radwańską.