Puchar Davisa: Alexander Zverev dał Niemcom awans do ćwierćfinału. Fabio Fognini bohaterem Włoch

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Naomi Baker / Na zdjęciu: Alexander Zverev
Getty Images / Naomi Baker / Na zdjęciu: Alexander Zverev

Alexander Zverev pokonał Nicka Kyrgiosa i dał reprezentacji Niemiec awans do ćwierćfinału Pucharu Davisa. Fabio Fognini obronił piłkę meczową i zapewnił Włochom zwycięstwo w meczu z Japonią.

Alexander Zverev zawiódł w kolejnym wielkoszlemowym turnieju (z Australian Open odpadł w III rundzie), ale kilkanaście dni później został bohaterem swojej drużyny w Pucharze Davisa. W piątek w Brisbane pokonał Alexa de Minaura (wrócił z 0:3 w V secie), a w niedzielę wygrał 6:2, 7:6(3), 6:2 z Nickiem Kyrgiosem.

Zverev ani razu nie stracił podania, a problemy miał tylko w II partii, w której obronił dwie piłki setowe przy stanie 5:6, 15-40. W ciągu godziny i 47 minut Niemiec zaserwował 15 asów, o dwa więcej niż jego rywal. Zdobył 52 z 65 punktów przy swoim pierwszym podaniu i odparł cztery break pointy.

Piąty tenisista rankingu ATP zapewnił Niemcom awans do pierwszego ćwierćfinału od 2014 roku. W kwietniu ekipa Zvereva zmierzy się z Wielką Brytanią lub Hiszpanią.

W trakcie weekendu dwa pięciosetowe maratony rozegrał Fabio Fognini. W piątek zwyciężył Taro Daniela, a w niedzielę wygrał 3:6, 6:1, 3:6, 7:6(6), 7:5 z Yuichim Sugitą. Niesłychanie dramatyczne rzeczy wydarzyły się w IV secie. Japończyk z 0:3 wyszedł na 5:3. Włoch doprowadził do tie breaka, a nim od 5-3 stracił trzy punkty. Obronił piłkę meczową, ale to nie był koniec jego kłopotów. W V partii Fognini wrócił ze stanu 1:4 i po czterech godzinach i ośmiu minutach dał swojej drużynie awans.

Włosi w ćwierćfinale zagrają trzeci rok z rzędu. Kolejnymi ich rywalami będą Francuzi lub Holendrzy.

Australia - Niemcy 1:3, Pat Rafter Arena, Brisbane (Australia) I runda Grupy Światowej, kort twardy piątek-niedziela, 2-4 lutego

Gra 1.: Alex de Minaur - Alexander Zverev 5:7, 6:4, 6:4, 3:6, 6:7(4) Gra 2.: Nick Kyrgios - Jan-Lennard Struff 6:4, 6:4, 6:4 Gra 3.: Matthew Ebden / John Peers - Tim Puetz / Jan-Lennard Struff 4:6, 7:6(1), 2:6, 7:6(4), 4:6 Gra 4.: Nick Kyrgios - Alexander Zverev 2:6, 6:7(3), 2:6 Gra 5.: Alex de Minaur - Jan-Lennard Struff nie rozgrywano

Japonia - Włochy 1:3, Morioka Takaye Arena, Morioka (Japonia) I runda Grupy Światowej, kort twardy w hali piątek-niedziela, 2-4 lutego

Gra 1.: Taro Daniel - Fabio Fognini 4:6, 6:3, 6:4, 3:6, 2:6 Gra 2.: Yuichi Sugita - Andreas Seppi 4:6, 6:2, 6:4, 4:6, 7:6(1) Gra 3.: Ben McLachlan / Yasutaka Uchiyama - Simone Bolelli / Fabio Fognini 5:7, 7:6(4), 6:7(3), 5:7 Gra 4.: Yuichi Sugita - Fabio Fognini 6:3, 1:6, 6:3, 6:7(6), 5:7 Gra 5.: Taro Daniel - Andreas Seppi nie rozgrywano