ATP Indian Wells: Novak Djoković przegrał z Taro Danielem. Falstart brytyjskiego numeru jeden

Novak Djoković nie wygra po raz szósty turnieju BNP Paribas Open na kortach twardych w Indian Wells. W niedzielę Serb przegrał w trzech setach z Japończykiem Taro Danielem. Porażki doznał także nowy numer jeden brytyjskiego tenisa, Kyle Edmund.

Rafał Smoliński
Novak Djoković Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Novak Djoković
Początkowo nic nie zapowiadało, że Novak Djoković pożegna się z BNP Paribas Open 2018 już w II rundzie. Serb zaczął solidnie i po kilku błędach Taro Daniela przełamał w czwartym gemie. Z czasem jednak wszystko się zmieniło. Były lider rankingu ATP grał dosyć prosty tenis, na przebij, a to bardzo odpowiadało Japończykowi, który dobrze czuje się w wymianach i to na dosyć wolnych nawierzchniach. Reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni obronił setbola w ósmym gemie, a kilka minut później odrobił stratę przełamania. Potem był jeszcze tie break, w którym "Nole" wyraźnie podał przeciwnikowi pomocną broń.

Rozgrywający pierwszy turniej od wielkoszlemowego Australian Open 2018 i od operacji łokcia Djoković poprawił się w drugim secie. Miał przewagę na korcie i tym razem nie oddał przełamania, które wypracował w siódmym gemie. Jeszcze na początku decydującej partii miał dwa break pointy i wówczas doszło do katastrofy. Serb znów pokazał swoje drugie oblicze. Serwował coraz słabiej i wyraźnie nie radził sobie w wymianach. W efekcie przegrał pięć gemów z rzędu oraz cały pojedynek 6:7(3), 6:4, 1:6.

Oznaczony "10" Djoković skończył w niedzielę 32 piłki i miał aż 61 błędów własnych. Danielowi naliczono 20 wygrywających uderzeń i 31 pomyłek. Japończyk bardzo cieszył się ze zwycięstwa, gdyż dzięki niemu nie straci sporej liczby punktów za zeszłoroczne występy w challengerach w Buenos Aires i Santiago. Teraz może się zbliżyć do powrotu do Top 100, gdyż jego przeciwnikiem w III rundzie BNP Paribas Open 2018 będzie nierozstawiony Argentyńczyk Leonardo Mayer.

Rozstawiony z 21. numerem Kyle Edmund nie zagrał w niedzielę jak na pierwszą rakietę Wielkiej Brytanii przystało. Pod pewnym względem nawiązał do swojego utytułowanego rodaka Andy'ego Murraya, który często miał problemy w Indian Wells po wyczerpującym występie w Australian Open. Nowy numer jeden brytyjskiego tenisa w każdym secie pojedynku z Dudim Selą miał przewagę przełamania, ale uległ ostatecznie rywalowi 4:6, 4:6. Tym samym Izraelczyk jako "szczęśliwy przegrany" z eliminacji awansował do III rundy głównej drabinki imprezy BNP Paribas Open 2018.

Wyrównane spotkanie rozegrali John Isner i Gael Monfils. Dwa pierwsze sety rozstrzygnęły się w tie breakach, a w trzecim bliżej zwycięstwa był reprezentant gospodarzy. Amerykanin nie wykorzystał jednak swoich szans: prowadzenia 40-0 przy serwisie rywala w ósmy gemie oraz piłki meczowej w 10. gemie. Jak to często w sporcie bywa, zmarnowane sytuacje się mszczą i tak też było tym razem. Francuz przełamał na 6:5, po czym zwieńczył pojedynek wynikiem 6:7(5), 7:6(3), 7:5.

Przeciwnikiem Monfilsa w pojedynku o IV rundę zawodów w Indian Wells będzie we wtorek jego rodak Pierre-Hugues Herbert. Reprezentant Trójkolorowych zwyciężył w niedzielę Luksemburczyka Gillesa Mullera 6:3, 7:5. Niemiec Philipp Kohlschreiber wygrał 1:6, 6:4, 6:4 z Timem Smyczkiem i poprawił na 4-0 bilans pojedynków z Amerykaninem w głównym cyklu. Do dalszej fazy zakwalifikował się także inny doświadczony tenisista, David Ferrer. Hiszpan po dwusetowym boju pokonał 6:2, 7:6(3) sensacyjnego ćwierćfinalistę Australian Open 2018, Amerykanina Tennysa Sandgrena.