WTA Rzym: Elina Switolina po raz ósmy lepsza od Andżeliki Kerber. Ukrainka w półfinale

Elina Switolina pokonała Andżelikę Kerber i jako pierwsza awansowała do półfinału turnieju WTA Premier 5 na kortach ziemnych w Rzymie.

Elina Switolina Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: Elina Switolina
W III rundzie Elina Switolina (WTA 4) była w opałach, ale odrodziła się po przegraniu I seta do zera i wyeliminowała Darię Kasatkinę. W piątek Ukrainka wróciła ze stanu 2:4 w I partii i pokonała 6:4, 6:4 Andżelikę Kerber (WTA 12) i awansowała do półfinału rzymskiej imprezy. Dla Niemki był to drugi ćwierćfinał w stolicy Włoch. W 2012 roku w walce o finał uległa Marii Szarapowej.

Na otwarcie meczu Kerber miała 40-0, ale utrzymała podanie po obronie break pointa. Jako pierwsza przełamanie uzyskała Niemka. Głębokim returnem wymuszającym błąd wykorzystała trzecią okazję na 4:2. Po chwili była liderka rankingu odparła pierwszego break pointa asem, ale przy drugim wyrzuciła forhend. W dziewiątym gemie Kerber oddała podanie ze stanu 40-15. Switolina przełamanie uzyskała odwrotnym krosem forhendowym. Wynik seta na 6:4 Ukrainka ustaliła wygrywającym serwisem.

Pięć pierwszych gemów II partii zakończyło się przełamaniem. Przy 2:2 Kerber oddała podanie robiąc dwa podwójne błędy (w całej partii miała ich pięć). Po obronie dwóch break pointów Switolina podwyższyła na 4:2. Ukrainka do końca nie oddała przewagi. Wynik meczu na 6:4, 6:4 ustaliła krosem forhendowym.

W trwającym 86 minut meczu Kerber popełniła osiem podwójnych błędów i pięć razy oddała podanie. Switolina zaserwowała pięć asów i zdobyła 75 ze 140 rozegranych punktów. Ukrainka miała 29 piłek wygranych bezpośrednio i 25 pomyłek. Niemka posłała 26 kończących uderzeń i zrobiła 29 niewymuszonych błędów.

Switolina podwyższyła na 8-5 bilans meczów z Kerber. Było to dopiero ich drugie starcie na korcie ziemnym. W ubiegłym sezonie w Pucharze Federacji Niemka przegrała 4:6, 2:6. Ukrainka w Rzymie broni tytułu. Przed rokiem w finale pokonała Simonę Halep. W sobotę w półfinale zmierzy się z Estonką Anett Kontaveit.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy)