ATP Lyon: dwa zwycięstwa w jeden dzień Dominika Thiema. 20. finał Gillesa Simona

Dominic Thiem wygrał w piątek dwa mecze, z Guillermo Garcią-Lopezem oraz z Dusanem Lajoviciem, i awansował do finału rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP World Tour 250 w Lyonie. O tytuł Austriak zagra z Gillesem Simonem.

Marcin Motyka
Dominic Thiem Getty Images / Denis Doyle / Na zdjęciu: Dominic Thiem
Piątek był niezwykle pracowitym dniem dla Dominika Thiema. Najpierw, wczesnym popołudniem, Austriak musiał dokończyć przerwany w czwartek po dwóch setach z powodu zapadającego zmroku ćwierćfinał turnieju ATP w Lyonie przeciw Guillermo Garcią-Lopezem. Mecz został wznowiony przy stanie 6:7(4), 7:6(0) i ostatecznie zakończył się wygraną tenisisty z Wiener-Neustadt 6:7(4), 7:6(0), 6:4.

Po kilku godzinach odpoczynku najwyżej rozstawiony uczestnik Open Parc Auvergne-Rhone-Alpes 2018 ponownie pojawił się na korcie, tym razem aby rywalizować w półfinale z Dusanem Lajoviciem. I ten pojedynek także zakończył się jego trzysetową wygraną (6:4, 5:7, 6:4). - Jednego dnia rozegrałem cztery sety, ale czuję się dobrze. Nie myślę, by było to dla mnie problemem w perspektywie przyszłotygodniowego Rolanda Garrosa - powiedział Austriak, który w piątek spędził na korcie łącznie niemal trzy godziny.

Pokonując Lajovicia, Thiem awansował do 16. w karierze finału w głównym cyklu, w którym będzie mógł zdobyć dziesiąte trofeum. W tym sezonie o mistrzostwo powalczy po raz trzeci. W lutym wygrał imprezę w Buenos Aires, natomiast przed dwoma tygodniami przegrał decydujący pojedynek z Alexandrem Zverevem w Madrycie.

W sobotnim finale (początek nie wcześniej niż o godz. 14:30) 24-latek z Wiener-Neustadt zmierzy się z Gillesem Simonem, z którym ma bilans 6-2, w tym 1-1 na kortach ziemnych. Wygrał także cztery ostatnie konfrontacje z Francuzem. Simon w 1/2 finału pokonał debiutującego na poziomie półfinału turnieju rangi ATP World Tour Camerona Norrie'ego 6:1, 7:6(6), w drugiej partii broniąc dwóch setboli.

- Zwycięstwo w takim meczu to naprawdę miłe uczucie. Ciężko trenuję i staram się wykorzystywać okazje takie, jak ta. Mam nadzieję, że w sobotę wygram - powiedział Simon, który może zdobyć drugi tytuł w 2018 roku (w pierwszym tygodniu stycznia zwyciężył w Pune). Łącznie w karierze Francuz wystąpił dotychczas w 19 finałach, wygrywając 13.

Open Parc Auvergne-Rhone-Alpes, Lyon (Francja)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 561,3 tys. euro
czwartek, 24 maja

półfinał gry pojedynczej:

Dominic Thiem (Austria, 1) - Dusan Lajović (Serbia) 6:4, 5:7, 6:4
Gilles Simon (Francja) - Cameron Norrie (Wielka Brytania) 6:1, 7:6(6)

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Dominic Thiem (Austria, 1) - Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania) 6:7(4), 7:6(0), 6:4