Roland Garros: jubileuszowe zwycięstwo Novaka Djokovicia na paryskiej mączce. Dominic Thiem utrzymał formę z Lyonu

Novak Djoković w trzech setach pokonał Rogerio Dutrę Silvę w I rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych Roland Garros 2018. Dla Serba to 60. wygrany mecz na paryskiej mączce. Z kwalifikantem uporał się również Dominic Thiem.

Marcin Motyka
Novak Djoković Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Novak Djoković
W Roland Garros 2018 Novak Djoković występuje jako tenisista rozstawiony dopiero z numerem 20. To pokłosie spadku w rankingu spowodowanego kontuzją i operacją łokcia oraz słabszymi rezultatami. Poprzednio z tak niskim numerem przy nazwisku w imprezie wielkoszlemowej zagrał w US Open 2006, gdy także był turniejową "20". Mimo to, Serba ciągle należy umieszczać w gronie faworytów zawodów na paryskiej mączce. W poniedziałek wygrał pierwszy mecz. Na korcie im. Philippe'a Chatriera pokonał 6:3, 6:4, 6:4 Rogerio Dutrę Silvę.

Djoković wygrał pewnie, ale bez fajerwerków. Postawił na spokojną i rozważną grę. Zdawał sobie sprawę, że różnica między jego umiejętnościami a tym, co prezentuje Dutra Silva, jest kolosalna. W ciągu dwóch godzin i pięciu minut gry tenisista z Belgradu zaserwował sześć asów, trzykrotnie został przełamany, wykorzystał sześć z 11 break pointów, posłał 37 zagrań kończących i popełnił 36 niewymuszonych błędów.

Dla Serba, mistrza Roland Garrosa z 2016 roku, to 60. w karierze wygrany mecz w tej imprezie. O kolejną wygraną powalczy z Jaume Munarem. 21-letni Hiszpan w I rundzie wyeliminował starszego o 15 lat i bardziej doświadczonego rodaka, Davida Ferrera. Tenisista z Barcelony przegrywał 0-2 w setach, ale zwyciężył 3:6, 3:6, 7:6(3), 7:6(4), 7:5.

Podobnie jak Djoković, także Dominic Thiem w poniedziałek uporał się z kwalifikantem. Rozstawiony z numerem siódmym Austriak, półfinalista Rolanda Garrosa z dwóch ostatnich sezonów, ograł 6:2, 6:4, 6:1 Ilję Iwaszkę. Tym samym Austriak (jeden as, osiem przełamań i 23 zagrania kończące) wygrał piąty mecz z rzędu. W ubiegłym tygodniu bowiem triumfował w imprezie w Lyonie.

- Czuję się świetnie, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, i mam w sobie dużo pewności siebie. Korty tutaj są niemal takie same jak w Lyonie. Jestem bardzo zadowolony ze swojego występu. Poza małą chwilą w drugim secie, zagrałem bardzo dobrze - powiedział 24-latek z Wiener-Neustadt, który w II rundzie zmierzy się ze Stefanosem Tsitsipasem. Grekowi uległ w tym roku na mączce w Barcelonie.

Rozstawiony z numerem 13. Roberto Bautista odrobił stratę 1-2 w setach i po trzyipółgodzinnej batalii wygrał 6:2, 6:7(3), 1:6, 6:4, 6:4 z Denisem Istominem. Kolejnym rywalem Hiszpana będzie Santiago Giraldo, który wyeliminował Marcosa Baghdatisa. W turnieju nie ma już natomiast oznaczonego "22" Philippa Kohlschreibera. Niemiec nie sprostał Bornie Coriciowi.

Dalej grają także Albert Ramos i Adam Pavlasek. Rozstawiony z numerem 31. Hiszpan bez straty partii pokonał Michaiła Kukuszkina i w 1/32 finału zmierzy się z Casperem Ruudem, który w pięciu setach okazał się lepszy od Jordana Thompsona. Z kolei czeski kwalifikant pokonał 6:7(4), 7:5, 6:2, 6:2 Mirzę Basicia i odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w głównej drabince turnieju wielkoszlemowego.

Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 39,197 mln euro
poniedziałek, 28 maja

I runda gry pojedynczej mężczyzn:

Dominic Thiem (Austria, 7) - Ilja Iwaszka (Białoruś, Q) 6:2, 6:4, 6:1
Roberto Bautista (Hiszpania, 13) - Denis Istomin (Uzbekistan) 6:2, 6:7(3), 1:6, 6:4, 6:4
Novak Djoković (Serbia, 20) - Rogerio Dutra Silva (Brazylia, Q) 6:3, 6:4, 6:4
Albert Ramos (Hiszpania, 31) - Michaił Kukuszkin (Kazachstan) 7:6(0), 6:4, 6:1
Borna Corić (Chorwacja) - Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 22) 6:3, 3:6, 6:3, 6:4
Santiago Giraldo (Kolumbia, Q) - Marcos Baghdatis (Cypr) 3:6, 3:4 i krecz
Adam Pavlasek (Czechy, Q) - Mirza Basić (Bośnia i Hercegowina) 6:7(4), 7:5, 6:2, 6:2
Casper Ruud (Norwegia, Q) - Jordan Thompson (Australia) 6:1, 6:4, 2:6, 4:6, 6:3
Jaume Munar (Hiszpania, Q) - David Ferrer (Hiszpania) 3:6, 3:6, 7:6(3), 7:6(4), 7:5