ATP Halle: Roger Federer obronił meczbole i awansował do ćwierćfinału. Pożegnanie Floriana Mayera

Roger Federer obronił dwie piłki meczowe i po tie breaku trzeciego seta pokonał Benoita Paire'a w II rundzie rozgrywanego na kortach trawiastych turnieju ATP World Tour 500 w Halle. Odpadli Niemcy - Florian Mayer i Philipp Kohlschreiber.

Marcin Motyka
Roger Federer Getty Images / Alex Grimm / Na zdjęciu: Roger Federer
Roger Federer był bliski, by w 16. starcie w turnieju ATP w Halle po raz pierwszy odpaść przed ćwierćfinałem. Szwajcar, który w poprzednich 15 występach w Gerry Weber Open zawsze dochodził co najmniej do 1/4 finału i aż dziewięć razy zdobył tytuł (sezony 2003-06, 2008, 2013-15 i 2017), w czwartek stoczył bardzo trudny pojedynek z Benoitem Paire'em. Aby wyeliminować Francuza, potrzebował tie breaka trzeciego seta, w którym obronił dwa meczbole.

Początkowo Federer nie miał żadnych problemów. W pierwszym secie triumfował 6:3. W drugiej partii jednak agresywnie grający Paire niespodziewanie objął prowadzenie 4:0, by zwyciężyć 6:3. W trzeciej odsłonie przełamań nie było, był za to dramatyczny tie break. W decydującej rozgrywce Francuz miał dwie piłki meczowe (przy 6-5 i 7-6), ale Szwajcar obronił się i ostatecznie wygrał 9-7.

- Muszę przyznać, że Benoit zagrał świetnie. Przy jednym z meczboli miałem nieco szczęścia. Dziesięć centymetrów i piłka wyleciałaby w aut, a ja odpadłbym z turnieju. Jestem szczęśliwy, że jednak wygrałem - powiedział Szwajcar, który tym samym podwyższył na 6-0 bilans bezpośrednich konfrontacji z Francuzem.

Federer, dla którego to 18. z rzędu wygrany mecz na trawie, musi w Halle obronić tytuł, aby zachować prowadzenie w rankingu ATP. W ćwierćfinale zmierzy się z Matthew Ebdenem. Australijczyk zasmucił miejscowych kibiców, wygrywając 4:6, 6:1, 6:2 z Philippem Kohlschreiberem, mistrzem Gerry Weber Open sprzed sześciu lat.

Odpadł także inny były niemiecki zwycięzca Gerry Weber Open, Florian Mayer. Tenisista z Bayreuth, triumfator tej imprezy z 2016 roku, przegrał 2:6, 4:6 z Andreasem Seppim. Dla Mayera było to pożegnanie z Halle. Niemiec zapowiedział bowiem, że tegoroczny sezon jest jego ostatnim w karierze. Seppi natomiast w ćwierćfinale zmierzy się z Borną Coriciem. Chorwat pokonał 6:4, 6:2 Nikołoza Basilaszwilego, "szczęśliwego przegranego" z eliminacji.