Wimbledon: Simona Halep zmarnowała piłkę meczową. Su-Wei Hsieh lepsza od liderki rankingu!

Simona Halep na III rundzie zakończyła udział w wielkoszlemowym Wimbledonie. W sobotę Rumunka miała piłkę meczową, ale przegrała z Tajwanką Su-Wei Hsieh.

Simona Halep Getty Images / Michael Steele / Na zdjęciu: Simona Halep
Wimbledon był dla Simony Halep pierwszym turniejem od czasu triumfu w Rolandzie Garrosie. W sobotę Rumunka przegrała 6:3, 4:6, 5:7 z Su-Wei Hsieh (WTA 48). W trzecim secie liderka rankingu nie wykorzystała prowadzenia 5:2 oraz piłki meczowej w 10. gemie. Tajwanka po raz pierwszy awansowała do IV rundy Wimbledonu.

Pierwszy pięć gemów zakończyło się przełamaniem. Halep jako pierwsza utrzymała podanie, a przy 5:3 zakończyła pierwszą partię przy serwisie rywalki. W drugim secie liderki rankingu z 1:3 wyszła na 4:3, ale trzy kolejne gemy padły łupem Hsieh. W decydującej odsłonie Tajwanka ruszyła w pogoń i z 2:5 wyrównała na 5:5 po obronie piłki meczowej. Następnie uzyskała przełamanie po grze na przewagi, a w 12. gemie odparła dwa break pointy przy 15-40. Mecz dobiegł końca, gdy Halep wpakowała return w siatkę.

W trwającym dwie godziny i 20 minut meczu Hsieh zdobyła 10 z 12 punktów przy siatce. Obroniła 16 z 23 break pointów, a sama wykorzystała siedem z 12 szans na przełamanie. Tajwanka posłała 26 kończących uderzeń przy 36 niewymuszonych błędach. Halep zanotowano 21 piłek wygranych bezpośrednio i 31 pomyłek. Tajwanka po raz pierwszy pokonała tenisistkę będącą w danym momencie liderką rankingu. To jej trzecie zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. Poprzednie również odniosła w wielkoszlemowych turniejach, nad Johanną Kontą (Roland Garros 2017) i Garbine Muguruzą (Australian Open 2018).

Daria Kasatkina (WTA 14) pokonała 7:5, 6:3 Ashleigh Barty (WTA 17). W pierwszym secie Rosjanka wróciła ze stanu 1:4. W trwającym 73 minuty meczu tenisistka z Togliatti obroniła sześć z ośmiu break pointów, a sama wykorzystała wszystkie pięć szans na przełamanie. Zdobyła 10 z 13 punktów przy siatce. Naliczono jej 17 kończących uderzeń i 17 niewymuszonych błędów. Barty miała 18 piłek wygranych bezpośrednio i 24 pomyłki.

W poniedziałek dojdzie do starcia tenisistek, które po raz pierwszy zagrają w IV rundzie Wimbledonu. Rywalką Kasatkiny będzie Alison van Uytvanck (WTA 47), która pokonała 6:2, 6:3 Anett Kontaveit (WTA 27). W ciągu 75 minut Belgijka odparła dwa z trzech break pointów, a sama zamieniła na przełamanie pięć z 10 okazji. Posłała 14 kończących uderzeń i popełniła 13 niewymuszonych błędów. Estonce naliczono dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki.

Kasatkina i van Uytvanck mają na swoim koncie po jednym wielkoszlemowym ćwierćfinale. Rosjanka osiągnęła go w tym roku w Paryżu, a Belgijka trzy lata temu, również w Rolandzie Garrosie. Tuż przed Wimbledonem spotkały się w Eastbourne. Tenisistka z Togliatti wygrała 5:7, 6:4, 6:1.

Jelena Ostapenko (WTA 12) pokonała 6:0, 6:4 Witalię Diaczenko (WTA 132). Rosjanka w poprzednich rundach wyeliminowała Marię Szarapową i Sofię Kenin. Po raz pierwszy awansowała do III rundy wielkoszlemowej imprezy. W sobotę tenisistkę z Moskwy, która ma za sobą liczne zdrowotne problemy, zatrzymała mistrzyni Rolanda Garrosa 2017. Łotyszka zdobyła pierwszych dziewięć gemów. W końcówce Diaczenko z 2:5 zbliżyła się na 4:5, ale po chwili oddała podanie i spotkanie dobiegło końca.

W ciągu 63 minut Ostapenko wykorzystała pięć z 11 break pointów i zdobyła 18 z 22 punktów przy drugim podaniu rywalki. Łotyszce zanotowano 14 kończących uderzeń i 16 niewymuszonych błędów. Diaczenko miała osiem piłek wygranych bezpośrednio i 17 pomyłek.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)