WTA Gstaad: Bouchard w ćwierćfinale. Stosur i Schnyder spotkały się po siedmiu latach

Eugenie Bouchard pokonała Viktoriję Golubić i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA International w Gstaad. Samantha Stosur wyeliminowała Patty Schnyder.

Eugenie Bouchard Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Eugenie Bouchard
Eugenie Bouchard (WTA 146) tylko do pierwszego startu w sezonie (Hobart) przystąpiła będąc w czołowej "100" rankingu. W czerwcu był pod koniec Top 100 (193. miejsce podczas turnieju w Birmingham). Po Wimbledonie, w którym jako kwalifikantka doszła do II rundy, zanotowała awans. W Gstaad Kanadyjka wyeliminowała dwie Szwajcarki. Najpierw odprawiła Timeę Bacsinszky, a w czwartek wygrała 7:6(2), 7:6(7) z Viktoriją Golubić (WTA 110). Finalistka Wimbledonu 2014 awansowała do drugiego ćwierćfinału w sezonie (Tajpej).

W obu setach Bouchard wróciła ze stanu 2:5. W sumie obroniła siedem piłek setowych, dwie w pierwszej i pięć w drugiej partii. W drugim tie breaku prowadziła 6-1, ale spotkanie zakończyła za siódmym meczbolem. W trwającym dwie godziny i sześć minut meczu Kanadyjka wykorzystała cztery z ośmiu szans na przełamanie. Sama obroniła 13 z 17 break pointów.

W ćwierćfinale Bouchard zmierzy się z Weroniką Kudermetową (WTA 141), która zwyciężyła 7:6(4), 7:6(5) Viktorię Kuzmovą (WTA 54). W pierwszym secie Szwajcarka z 2:4 wyszła na 6:5, ale w 12. gemie zmarnowała dwie piłki setowe. W drugiej partii Rosjanka wróciła ze stanu 3:5. Przy 6:5 miała dwa meczbole, ale spotkanie zakończyła w tie breaku. W ciągu godziny i 46 minut obie tenisistki zaserwowały po 11 asów. Kudermetowa popełniła osiem podwójnych błędów, a Kuzmova zrobiła ich 11. Rosjanka osiągnęła drugi w tym roku ćwierćfinał w głównym cyklu, po Den Bosch.

Johanna Larsson (WTA 77) przegrała 3:6, 4:6 z Mandy Minellą (WTA 226). W ciągu 71 minut reprezentantka Luksemburga obroniła trzy break pointy, a sama wykorzystała dwie szanse na przełamanie. Przy swoim pierwszym podaniu zdobyła 33 z 44 punktów. W ćwierćfinale jej rywalką będzie Sara Sorribes (WTA 83), która wygrała 6:2, 6:2 z Tamarą Korpatsch (WTA 158). W trwającym 89 minut meczu Hiszpanka sześć razy odebrała Niemce serwis.

Alize Cornet (WTA 48) pokonała 6:3, 6:3 Conny Perrin (WTA 147). Francuzka wykorzystała wszystkie cztery okazje na przełamanie. Kolejną przeciwniczką tenisistki z Nicei będzie Samantha Stosur (WTA 73), która wygrała 6:4, 6:1 z Patty Schnyder (WTA 159). Australijka zgarnęła 23 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu i obroniła trzy z czterech break pointów.

- Myślę, że miałam 21 lat, gdy po raz pierwszy zmierzyłam się z Patty, w finale w Gold Coast. To trochę surrealistyczne uczucie, gdy ponownie z nią gram. Wtedy to był mój pierwszy finał. To miłe, że wciąż możemy ze sobą rywalizować. Wierzcie lub nie, w pewnym momencie przypomniałam sobie jak grałyśmy w Gold Coast, moim rodzinnym mieście, a teraz jestem w jej kraju - powiedziała Stosur.

W 2005 roku w finale w Gold Coast Schnyder zwyciężyła 1:6, 6:3, 7:5. Szwajcarka to półfinalistka Australian Open 2004 i była siódma rakieta globu. Po czwartkowym starciu w Gstaad bilans ich meczów to teraz 3-2 dla Stosur. Spotkały się po raz pierwszy od 2011 roku.

Ladies Championships Gstaad, Gstaad (Szwajcaria)