WTA Nanchang: Eri Hozumi pokonana. Trzeci ćwierćfinał Magdy Linette w sezonie

Magda Linette pokonała Japonkę Eri Hozumi i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA International na kortach twardych w Nanchangu.

Magda Linette Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Magda Linette
W II rundzie turnieju w Nanchangu Magda Linette (WTA 80) zmierzyła się z Eri Hozumi (WTA 226), która najlepszymi wynikami może się pochwalić w deblu. Japonka zdobyła tytuł w Katowicach (2016), a w Rolandzie Garrosie (2018) zaliczyła finał. Linette wygrała 6:3, 7:5 (w II secie wróciła z 1:4) i awansowała do pierwszego ćwierćfinału od kwietnia.

W gemie otwarcia I seta Hozumi uzyskała przełamanie bekhendem po linii. Linette natychmiast odrobiła stratę kończącym forhendem. Poznanianka szybko weszła w uderzenie i konstruowała bardzo dobre akcje ofensywne. Grała głębokie i szybkie piłki, zmieniała kierunki i cały czas wywierała na rywalce presję. Japonka próbowała skracać wymiany i chodzić do siatki, ale dokładna i agresywna Polka nie dawała jej zbyt wiele czasu na przygotowanie takich ataków.

Świetny return dał Linette przełamanie na 4:2. W siódmym gemie Polka od 30-0 straciła cztery punkty i oddała podanie. Hozumi miała dwie szanse, aby wyrównać na 4:4, ale zabrakło jej zdecydowania. Przestrzelony forhend w sytuacji, gdy miała ogromną przewagę w wymianie kosztował ją stratę serwisu. Linette po chwili słabszej gry wróciła na odpowiedni poziom i wynik seta na 6:3 ustaliła krosem bekhendowym.

Linette nie grała idealnie, ale na tyle skutecznie w ważnych momentach, by nie pozwolić się wpędzić w kłopoty. Miała momenty dekoncentracji i zdarzało się jej tracić po kilka punktów z rzędu. Tak było na początku II partii, gdy w drugim gemie prowadziła 40-0, a utrzymała podanie po odparciu break pointa (świetny skrót). To był dla poznanianki sygnał ostrzegawczy, że sytuacja na korcie może się odwrócić na jej niekorzyść. Hozumi grała coraz mądrzej i skuteczniej. Świetna akcja zwieńczona forhendem przyniosła jej przełamanie na 3:1.

Hozumi nie potrafiła jednak pójść za ciosem. Jej gra cały czas falowała. W siódmym gemie Japonka podwójnym błędem dała Linette dwa break pointy. Głęboki return wymuszający błąd dał Polce przełamanie. Po utrzymaniu podania do 15 (as na koniec) z 1:4 wyrównała na 4:4. Końcówka należała do poznanianki, która nie dopuściła do przedłużenia meczu w upalnym Nanchangu. Głębokim forhendem wymuszającym błąd wykorzystała break pointa na 6:5. W 12. gemie mecz dobiegł końca, gdy Hozumi wyrzuciła piłkę poza kort.

W trwającym 88 minut meczu Linette trzy razy oddała podanie, a sama wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. Polka zaserwowała cztery asy i zdobyła o 11 punktów więcej od Hozumi (70-59). Było to pierwsze spotkanie tych tenisistek. Japonka w poprzedniej rundzie wyeliminowała Amerykanką Jacqueline Cako i odniosła pierwsze zwycięstwo w głównym cyklu od ubiegłorocznego turnieju w Nanchangu.

Linette po raz pierwszy od kwietnia wygrała dwa mecze z rzędu w głównym cyklu. Polka awansowała do trzeciego ćwierćfinału w sezonie, po Tajpej i Bogocie. W piątek o półfinał poznanianka zmierzy się z 17-letnią Tajwanką En Shuo Liang (WTA 405), mistrzynią juniorskiego Australian Open 2018.