ATP Waszyngton: drugie zwycięstwo Andy'ego Murraya w 2018 roku. Pogoda pokrzyżowała plany Stana Wawrinki

Andy Murray w trzech setach pokonał Mackenzie'ego McDonalda w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych turnieju ATP World Tour 500 w Waszyngtonie. Dla Szkota to dopiero drugi wygrany pojedynek w 2018 roku.

Marcin Motyka
Andy Murray Getty Images / Matthew Stockman / Na zdjęciu: Andy Murray
- W ciągu ostatniego roku rozegrałem tylko trzy mecze. To będzie dla mnie wielki test - mówił Andy Murray przed meczem I rundy turnieju ATP w Waszyngtonie z Mackenzie'em McDonaldem. Dla Szkota był to czwarty pojedynek po 11-miesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją i operacją biodra. Na korcie twardym zaprezentował się po raz pierwszy od 11 marca ubiegłego roku, gdy w II rundzie imprezy w Indian Wells przegrał z Vaskiem Pospisilem.

W pierwszym secie łatwo było dostrzec, że Murray jest daleki od optymalnej dyspozycji. Popełniał wiele niecharakterystycznych dla siebie błędów i miał kłopoty z serwisem. Wprawdzie mecz rozpoczął od przełamania, ale w kolejnych czterech gemach przy własnym podaniu aż trzykrotnie został przełamany i w efekcie przegrał inauguracyjną partię 3:6.

Ale im dłużej trwał pojedynek, tym Szkot prezentował się coraz lepiej. Wygrał drugą odsłonę 6:4, a w trzeciej wyszedł na 2:0. Lecz problemy powróciły w samej końcówce. Murray prowadził już 5:3, przy stanie 5:4 miał cztery meczbole, jednakże nie wykorzystał szans i został przełamany. McDonald wyrównał na 5:5 i... sam oddał podanie. Dzięki temu tenisista z Dunblane stanął przed drugą okazją na zakończenie pojedynku i tym razem jej nie zmarnował, choć potrzebował dwóch kolejnych piłek meczowych.

Spotkanie trwało dwie godziny i 47 minut, a dobiegło końca kwadrans przed 1:00 czasu lokalnego. Dla Murraya to drugie zwycięstwo w 2018 roku (w I rundzie w Eastbourne pokonał Stana Wawrinkę). Na wygrany mecz na twardej nawierzchni czekał od 4 marca zeszłego roku, gdy w finale imprezy w Dubaju ograł Fernando Verdasco. O kolejną wygraną powalczy w środę z rodakiem, Kyle'em Edmundem.

Najwyżej rozstawiony i broniący tytułu Alexander Zverev zmagania w Citi Open 2018 zainauguruje meczem z Malekiem Jazirim, który w poniedziałek wyeliminował Jewgienija Donskoja. Z kolei starszy brat Niemca, Mischa, na początek zmierzy się z Timem Smyczkiem. Amerykański posiadacz dzikiej karty pokonał 7:6(4), 6:2 Ricardasa Berankisa.

Michaił Jużny w ostatnim w karierze meczu w Waszyngtonie przegrał 4:6, 4:6 z Noahem Rubinem. Amerykanin w 1/16 finału zagra z oznaczonym numerem drugim Johnem Isnerem. Pierwszym rywalem rozstawionego z "14" Jeremy'ego Chardy'ego został natomiast Marius Copil, pogromca Mirzy Basicia.

Z powodu opadów deszczu mecz Lukasa Lacko z Denisem Kudlą został przerwany po ledwie jednym rozegranym gemie. Z kolei w spotkaniach Stana Wawrinki z Donaldem Youngiem, Tommy'ego Paula z Alexem Boltem i Vaska Pospisila z Alexem de Minaurem nie odbito ani jednej piłki. Wszystkie te pojedynki zostały przełożone na wtorek.