US Open: Kerber skruszyła opór Gasparian. Flipkens pożegnała Vandeweghe

Andżelika Kerber w dwóch zaciętych setach pokonała Margaritę Gasparian w I rundzie US Open. Odpadła Coco Vandeweghe, która przegrała z Kirsten Flipkens.

Andżelika Kerber Getty Images / Minas Panagiotakis / Na zdjęciu: Andżelika Kerber
Margarita Gasparian (WTA 370) stawiła Andżelice Kerber (WTA 4) twardy opór w I rundzie US Open. Niemka wygrała 7:6(5), 6:3. W pierwszym secie mistrzyni imprezy z 2016 roku z 0:2 wyszła na 5:3. W 10. gemie zmarnowała trzy piłki setowe, a w tie breaku wróciła z 0-3. Na otwarcie drugiej partii obie tenisistki uzyskały po przełamaniu, a później miało miejsce jeszcze tylko jedno. Zaliczyła je Kerber na 5:3, a następnie pewnie utrzymała podanie i po godzinie i 45 minutach zapewniła sobie awans.

Niemka posłała 29 kończących uderzeń i popełniła 24 niewymuszone błędy. Gasparian miała 23 piłki wygrane bezpośrednio i 23 pomyłki. Kolejną rywalką Kerber będzie Johanna Larsson, której w trzech dotychczasowych meczach oddała 10 gemów. Po raz ostatni zmierzyły się w marcu tego roku w Miami i Niemka wygrała 6:2, 6:2.

Dla Gasparian był to pierwszy wielkoszlemowy występ od Wimbledonu 2016. Moskwianka przeszła trzy operacje kolana i od lipca 2016 do października 2017 roku nie grała, a obecny sezon rozpoczęła w kwietniu będąc notowana na 1116. miejscu w rankingu. Dwa lata temu Gasparian doszła do IV rundy Australian Open.

Odpadła półfinalistka imprezy sprzed roku, Coco Vandeweghe (WTA 25), która przegrała 3:6, 6:7(3) z Kirsten Flipkens (WTA 57). W ciągu godziny i 58 minut reprezentantka gospodarzy popełniła 12 podwójnych błędów. Amerykanka podczas Wimbledonu doznała kontuzji kostki. Przed US Open rozegrała dwa mecze. W Cincinnati urwała dwa gemy Kiki Bertens, a w New Haven skreczowała w starciu z Magdaleną Rybarikovą.

Caroline Garcia (WTA 6) wygrała 6:2, 6:2 z Johanną Kontą (WTA 46). W ciągu 75 minut Francuzka zaserwowała siedem asów i uzyskała cztery przełamania. Posłała 21 kończących uderzeń przy 11 niewymuszonych błędach. Brytyjce naliczono 13 piłek wygranych bezpośrednio i 18 pomyłek. Konta w ostatnich tygodniach rozbiła Serenę Williams oraz pokonała Jelenę Ostapenko, ale w starciu z Garcią nie miała nic do powiedzenia.

Kiki Bertens (WTA 13) pokonała 6:0, 7:5 Kristynę Pliskovą (WTA 95). Holenderka prowadziła 6:0, 3:0, ale do końca musiała walczyć o to, aby nie stracić seta. W ciągu 69 minut mistrzyni niedawnego turnieju w Cincinnati zaserwowała pięć asów i zdobyła 24 z 28 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Zanotowano jej 28 kończących uderzeń i 18 niewymuszonych błędów. Czeszka miała 19 piłek wygranych bezpośrednio i 21 pomyłek.

Aryna Sabalenka (WTA 20) zwyciężyła 6:0, 4:6, 6:4 Danielle Collins (WTA 37). Białorusinka, która w ubiegłym tygodniu zdobyła tytuł w New Haven, wygrała pierwszy w sezonie, a w sumie drugi mecz w wielkoszlemowym turnieju. Tenisistka z Mińska w pierwszym secie straciła 13 punktów, a w trzecim wróciła z 0:2. W trwającym godzinę i 53 minuty meczu zamieniła na przełamanie osiem z 15 okazji.

Dominika Cibulkova (WTA 35) pokonała 4:6, 6:2, 6:3 Arantxę Rus (WTA 110). W trwającym dwie godziny i 18 minut meczu Słowaczka cztery razy oddała podanie, a sama uzyskała sześć przełamań. Kolejną jej przeciwniczką będzie Su-Wei Hsieh (WTA 43), która zwyciężyła 6:3, 4:6, 6:3 Jekaterinę Aleksandrową (WTA 113). Rosjanka zaserwowała 10 asów, ale też popełniła siedem podwójnych błędów i sześć razy została przełamana.

Aleksandra Krunić (WTA 49) wygrała 6:2, 3:6, 6:0 z Timeą Bacsinszky (WTA 745). Szwajcarka, która we wrześniu przeszła operację prawej ręki, pozostaje w tym sezonie bez zwycięstwa (bilans meczów 0-8). W starciu z Serbką popełniła 12 podwójnych błędów. Alaksandra Sasnowicz (WTA 33) zdobyła 42 z 58 punktów przy swoim pierwszym podaniu i pokonała 2:6, 6:1, 6:2 Belindę Bencić (WTA 38).

Julia Glushko (WTA 162) zwyciężyła 3:6, 7:5, 6:4 Monikę Niculescu (WTA 62). Po wygraniu pierwszego seta, w drugim Rumunka z 2:5 wyrównała na 5:5, ale w 11. gemie zmarnowała dwa break pointy, a w 12. oddała podanie. W decydującej partii tenisistka z Bukaresztu nie wykorzystała prowadzenia 2:0. Francesca di Lorenzo (WTA 193) obroniła piłkę setową w 10. gemie drugiego seta i pokonała 6:1, 7:6(1) Christinę McHale (WTA 97).