WTA Tokio: Sloane Stephens znów pokonana przez Donnę Vekić. Trudny bój Wiktorii Azarenki

Amerykanka Sloane Stephens po raz drugi w tym roku przegrała z Chorwatką Donną Vekić. Do II rundy turnieju WTA Premier w Tokio awansowała Wiktoria Azarenka po niełatwej przeprawie z Japonką Kurumi Narą.

Sloane Stephens Getty Images / Al Bello / Na zdjęciu: Sloane Stephens
Sloane Stephens (WTA 9) ostatnie zwycięstwo w Azji odniosła we wrześniu 2015 roku, gdy w Wuhanie odprawiła Alison Riske. W ubiegłym sezonie, po triumfie w US Open, przegrała cztery mecze z rzędu na tym kontynencie. We wtorek w Tokio Amerykanka uległa 4:6, 4:6 Donnie Vekić (WTA 45). W ciągu 87 minut Chorwatka zaserwowała cztery asy, zdobyła 20 z 28 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała pięć z 11 break pointów. Posłała 26 kończących uderzeń i popełniła 17 niewymuszonych błędów. Stephens naliczono 19 piłek wygranych bezpośrednio i 22 pomyłki.

Vekić po raz drugi w tym roku okazała się lepsza od Stephens. W I rundzie Wimbledonu oddała Amerykance cztery gemy. Kolejną rywalką Chorwatki będzie Johanna Konta (WTA 43), która w 64 minuty rozbiła 6:2, 6:0 Gabrielę Dabrowski (WTA 541). Brytyjka zaserwowała siedem asów, zgarnęła 23 z 24 punktów przy własnym pierwszym podaniu i uzyskała pięć przełamań. Tenisistka z Eastbourne wygrała trzy z czterech dotychczasowych meczów z Vekić. Najbardziej pamiętna była ich batalia w II rundzie Wimbledonu 2017. Konta zwyciężyła 7:6(4), 4:6, 10:8.

Kurumi Nara (WTA 125) stawiła twardy opór Wiktorii Azarence (WTA 125). Białorusinka wygrała 6:4, 7:5 po godzinie i 52 minutach. Była liderka rankingu wróciła w drugim secie. Przy 6:4, 5:4 nie wykorzystała serwisu po zwycięstwo i pierwszej piłki meczowej. W dwóch kolejnych gemach tenisistki rozegrały łącznie 26 punktów. Azarenka oba rozstrzygnęła na swoją korzyść i zameldowała się w II rundzie. Dwukrotna mistrzyni Australian Open odparła siedem z 11 break pointów, a sama zamieniła na przełamanie sześć z 21 szans.

Ashleigh Barty (WTA 17) zwyciężyła 4:6, 6:3, 7:5 Coco Vandeweghe (WTA 49) po dwóch godzinach i ośmiu minutach. Australijka wykorzystała cztery z 10 break pointów i zdobyła o 10 punktów więcej od Amerykanki (99-89). W II rundzie tenisistka z Ipswich zmierzy się z Azarenką. Barbora Strycova (WTA 25) pokonała 6:4, 6:4 Zarinę Dijas (WTA 94). Czeszka zaserwowała pięć asów i uzyskała trzy przełamania.

Alison Riske (WTA 75) wygrała 6:4, 6:4 z Eugenie Bouchard (WTA 115). W drugim secie Amerykanka wróciła ze stanu 0:2. W trwającym 83 minuty spotkaniu zdobyła 25 z 32 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała trzy z ośmiu break pointów. Riske poprawiła na 2-5 bilans meczów z Kanadyjką. Kolejną jej rywalką będzie Garbine Muguruza.