WTA Wuhan: kolejny słaby turniej Jeleny Ostapenko. Daria Gawriłowa odprawiła Łotyszkę

Jelena Ostapenko zanotowała kolejny nieudany występ. Łotyszka przegrała z Australijką Darią Gawriłową w I rundzie turnieju WTA Premier 5 w Wuhanie. Dalej awansowała Hiszpanka Garbine Muguruza.

Daria Gawriłowa Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Daria Gawriłowa
W lipcu Jelena Ostapenko (WTA 12) osiągnęła półfinał Wimbledonu, ale końcówce sezonu nie błyszczy. W Montrealu, Cincinnati, US Open i Tokio wygrała w sumie trzy mecze. W Wuhan w I rundzie mistrzyni Rolanda Garrosa 2017 uległa 2:6, 4:6 Darii Gawriłowej (WTA 32). W drugim secie Łotyszka nie wykorzystała prowadzenia 3:0 z dwoma przełamaniami. Australijka od 2:4 zdobyła cztery gemy z rzędu. W ciągu 86 minut Ostapenko popełniła osiem podwójnych błędów i zdobyła tylko 10 z 31 punktów przy swoim drugim podaniu. Łotyszka nie obroni punktów za ubiegłoroczny półfinał.

Garbine Muguruza (WTA 14) pokonała 6:4, 6:0 Alison van Uytvanck (WTA 52). W ciągu 66 minut Hiszpanka wykorzystała pięć z ośmiu break pointów i zdobyła 57 z 87 rozegranych punktów (66 proc.). Triumfatorka Rolanda Garrosa 2016 i Wimbledonu 2017 w ostatnich miesiącach grała słabo. Po Rolandzie Garrosie, w którym doszła do półfinału, w pięciu kolejnych turniejach (Birmingham, Wimbledon, Cincinnati, US Open i Tokio) wygrała łącznie cztery mecze.

Kolejną rywalką finalistki imprezy w Wuhanie z 2015 roku będzie Viktorija Golubić (WTA 100), która zwyciężyła 6:3, 5:7, 6:4 Sarę Sorribes (WTA 88). Szwajcarka wróciła ze stanu 2:4 w trzecim secie. W trwającym dwie godziny i 56 minut meczu osiem razy oddała podanie, a sama zamieniła na przełamanie dziewięć z 21 szans. Hiszpanka popełniła 10 podwójnych błędów.

Aryna Sabalenka (WTA 20) pokonała 7:6(2), 2:6, 6:2 Carlę Suarez (WTA 22). Białorusinka obroniła trzy piłki setowe w 12. gemie pierwszej partii. W trzecim secie nie straciła serwisu, a sama uzyskała dwa przełamania. W ciągu godziny i 53 minut tenisistka z Mińska zaserwowała osiem asów, zdobyła 31 z 44 punktów przy swoim pierwszym podaniu i obroniła siedem z 10 break pointów. Sabalenka miała świetne lato w Ameryce Północnej. Doszła do półfinału w Cincinnati, zdobyła tytuł w New Haven, a w US Open po raz pierwszy doszła do IV rundy wielkoszlemowej imprezy. Kolejną jej przeciwniczką w Wuhanie będzie Elina Switolina.

Madison Keys (WTA 18) wygrała 6:3, 6:3 z Yafan Wang (WTA 78). W ciągu 85 minut Amerykanka zaserwowała pięć asów, obroniła dwa break pointy i uzyskała trzy przełamania. W II rundzie spotka się z Andżeliką Kerber. Xiyu Wang (WTA 232) pokonała 6:4, 6:3 Bernardę Perę (WTA 72). W trwającym 89 minut meczu Chinka trzy razy odebrała rywalce podanie i odniosła drugie zwycięstwo w głównym cyklu. W ubiegłym sezonie w Tiencinie odprawiła Dankę Kovinić. Urodzona w 2001 roku Wang to mistrzyni juniorskiego US Open 2018. W II rundzie zmierzy się z Darią Kasatkiną.

Dominika Cibulkova (WTA 31) wróciła z 1:4 w pierwszym secie i pokonała 6:4, 6:3 Monikę Niculescu (WTA 82). W ciągu 89 minut Słowaczka wykorzystała wszystkie sześć szans na przełamanie. Była czwarta rakieta globu miała się zmierzyć ze swoją rodaczką Magdaleną Rybarikovą, która wycofała się z powodu choroby górnych dróg oddechowych. W II rundzie Cibulkova zagra z Simoną Halep, z którą ma bilans meczów 4-2.

Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan (Chiny)