WTA Wuhan: Dominika Cibulkova poszła za ciosem i zagra z Aryną Sabalenką o półfinał

Słowaczka Dominika Cibulkova pokonała Rosjankę Darię Kasatkinę i zmierzy się z Białorusinką Aryną Sabalenką w ćwierćfinale turnieju WTA Premier 5 w Wuhanie.

Dominika Cibulkova PAP/EPA / WU HONG / Na zdjęciu: Dominika Cibulkova
Po wyeliminowaniu Simony Halep, Dominika Cibulkova (WTA 31) poszła za ciosem. W walce o ćwierćfinał imprezy w Wuhanie Słowaczka wygrała 6:3, 7:6(3) z Daria Kasatkina (WTA 13). W pierwszym secie Rosjanka z 0:3 wyrównała na 3:3, ale w końcówce miała niewiele do powiedzenia. W drugiej partii było aż 10 przełamań. Cibulkova wróciła z 1:3 i dwa razy serwowała po zwycięstwo, przy 5:4 i 6:5. W 12. gemie zmarnowała dwie piłki meczowe, a w tie breaku kolejne dwie, ale za piątą przypieczętowała awans forhendem po linii.

W trwającym godzinę i 43 minuty meczu Słowaczka sześć razy oddała podanie, a sama wykorzystała siedem z 19 break pointów. Cibulkova zdobyła o 10 punktów więcej od Kasatkiny (76-66). Było to drugie spotkanie tych tenisistek. W 2016 roku w Petersburgu zwyciężyła Rosjanka.

Kasatkina w Wuhanie wystąpiła po raz trzeci. W dwóch poprzednich sezonach również dotarła do III rundy. W zeszłym roku po drodze odprawiła Simonę Halep. Dla Cibulkovej to piąty start w imprezie i po raz drugi zameldowała się w ćwierćfinale. W 2016 roku dopiero w finale Słowaczka uległa Petrze Kvitovej.

Kolejną rywalką Cibulkovej będzie Aryna Sabalenka (WTA 20), która pokonała 6:3, 6:3 Sofię Kenin (WTA 62). W ciągu 74 minut Amerykanka popełniła dziewięć podwójnych błędów. Białorusinka zaserwowała sześć asów i zdobyła 34 z 44 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała trzy z ośmiu break pointów. W poprzedniej rundzie tenisistka z Mińska odprawiła Elinę Switolinę i odniosła już siódme w tym roku zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. Kenin wcześniej wyeliminowała Julię Görges i to jej druga wygrana z rywalką z czołowej "10".

Sabalenka awansowała do ósmego ćwierćfinału w sezonie i powalczy o piąty półfinał (Lugano, Eastbourne, Cincinnati, New Haven). Białorusinka po raz pierwszy gra w Wuhanie. We wrześniu ubiegłego roku była klasyfikowana na 119. miejscu w rankingu. Dzięki półfinałowi w Taszkencie i finałowi w Tiencinie zadebiutowała w Top 100. W obecnym sezonie w New Haven wywalczyła pierwszy tytuł i jest już w czołowej "20".

Qiang Wang (WTA 34) wygrała 7:5, 6:2 z Darią Gawriłową (WTA 33). W drugim secie Chinka od 0:2 zdobyła sześć gemów. W ciągu godziny i 40 minut Australijka popełniła 10 podwójnych błędów i zdobyła tylko siedem z 27 punktów przy swoim drugim podaniu. Wang wykorzystała siedem z 14 break pointów. Było to drugie spotkanie tych tenisistek. Dwa lata temu w I rundzie Wimbledonu Gawriłowa zwyciężyła w trzech setach.

Wang imponuje formą. Chinka wygrała ósmy mecz z rzędu. W ubiegłym tygodniu święciła drugi triumf w głównym cyklu. Pod koniec lipca w Nanchangu zdobyła pierwszy tytuł. Tenisistka z Tiencinu po turnieju w Wuhanie może zadebiutować w Top 30 rankingu. Kolejną jej rywalką będzie Monica Puig, która wyeliminowała Karolinę Woźniacką.

Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan (Chiny)