WTA Pekin: niezwykłe zwycięstwo Krunić nad Switoliną. Gawriłowa odprawiła Kvitovą

Petra Kvitova i Elina Switolina na I rundzie zakończyły udział w turnieju WTA Premier Mandatory w Pekinie. Czeszka urwała trzy gemy Australijce Darii Gawriłowej, a Ukrainka roztrwoniła prowadzenie 6:0, 4:1 w meczu z Serbką Aleksandrą Krunić.

Aleksandra Krunić Getty Images / Julian Finney / Na zdjęciu: Aleksandra Krunić
Turniej w Pekinie rozpoczął się od porażek dwóch tenisistek z Top 10 rankingu. Aleksandra Krunić (WTA 63) pokonała Elinę Switolinę (WTA 6) w nieprawdopodobnych okolicznościach. Serbka odrodziła się ze stanu 0:6, 1:4 i zwyciężyła Ukrainkę 0:6, 6:4, 7:6(4). Zawodniczki te zmierzyły się po raz pierwszy od 2013 roku. Bilans ich meczów to teraz 2-1 dla Switoliny. Kolejną rywalką Krunić będzie Belgijka Alison van Uytvanck lub Czeszka Katerina Siniakova.

W pierwszym secie Krunić zdobyła 15 punktów, a w całym meczu 95 ze 196 rozegranych (48 proc.). Serbka popełniła 11 podwójnych błędów. Switolina miała osiem asów, z czego sześć w dwóch pierwszych partiach. Tenisistka z Belgradu odniosła czwarte zwycięstwo nad rywalką z Top 10 rankingu, drugie w tym roku. W styczniu w Brisbane odprawiła Garbine Muguruzę (Hiszpanka skreczowała w trzecim secie).

Petra Kvitova (WTA 5) przegrała 2:6, 1:6 z Darią Gawriłową (WTA 33). W ciągu 91 minut Australijka obroniła sześć z siedmiu break pointów, a Czeszka zdobyła tylko sześć z 29 punktów przy swoim drugim podaniu. Było to piąte spotkanie tych tenisistek. Bilans to teraz 3-2 dla Gawriłowej. W II rundzie zawodniczka z Melbourne zmierzy się ze Słowaczką Dominika Cibulkova lub Chinką Ying-Ying Duan.

Kvitova to finalistka turnieju w Pekinie z 2016 roku. Dla Czeszki był to dziewiąty występ w stolicy Chin i w I rundzie odpadła po raz drugi. Trzy lata temu przegrała z Sarą Errani. Po pierwszym meczu została wyeliminowana również w sezonie 2011 (uległa Sofii Arvidsson), ale wtedy miała wolny los. Dla Krunić to pierwszy występ w turnieju głównym w Pekinie. W 2016 roku nie przeszła kwalifikacji.

Donna Vekić (WTA 40) wygrała 6:1, 6:4 z Marią Sakkari (WTA 29). W ciągu 74 minut Chorwatka wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów i zdobyła 64 ze 110 rozegranych punktów (58 proc.). W ten sposób wyszła na prowadzenie 3-2 w bilansie spotkań z Greczynką. Po raz drugi doszło do ich konfrontacji w tym roku. W Indian Wells górą była Sakkari. O 1/8 finału Vekić zagra z Rumunką Simoną Halep lub Tunezyjką Ons Jabeur.

Danielle Collins (WTA 38) zwyciężyła 6:2, 3:6, 6:3 Timeę Bacsinszky (WTA 344). W trwającym dwie godziny i pięć minut meczu Amerykanka obroniła pięć z ośmiu break pointów, a sama wykorzystała pięć z siedmiu szans na przełamanie. Szwajcarka, która wróciła po kolejnych zdrowotnych problemach, pozostaje bez wygranego w tym roku meczu w turniejach WTA (bilans 0-7). Bacsinszky to dwukrotna półfinalistka Rolanda Garrosa i była dziewiąta rakieta globu. Kolejną rywalką Collins będzie Japonka Naomi Osaka lub Kazaszka Zarina Dijas.