Finały ATP World Tour: druga porażka Kubota i Melo. Herbert i Mahut za mocni

Łukasz Kubot i Marcelo Melo doznali drugiej porażki w fazie grupowej Finałów ATP World Tour w Londynie. W środę lepsi od Polaka i Brazylijczyka byli Francuzi Pierre-Hugues Herbert i Nicolas Mahut.

Łukasz Kubot i Marcelo Melo Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Łukasz Kubot i Marcelo Melo
Łukasz Kubot i Marcelo Melo trafili do grupy ze wszystkimi wielkoszlemowymi mistrzami z tego sezonu. W poniedziałek pokonali ich Mike Bryan i Jack Sock, mistrzowie Wimbledonu i US Open. W środę Polak i Brazylijczyk zmierzyli się z Pierrem-Huguesem Herbertem i Nicolasem Mahutem, triumfatorami Rolanda Garrosa. Francuzi wygrali 6:2, 6:4.

Słaby początek Marcelo Melo ustawił przebieg I seta. W pierwszym gemie oddał podanie podwójnym błędem. Po błędzie Kubota przy siatce Brazylijczyk po raz drugi został przełamany i Francuzi wyszli na 4:1. Herbert i Mahut byli szybsi i sprawniejsi, lepiej reagowali na wydarzenia na korcie, nie mieli słabszych momentów jeśli chodzi o serwis. Wynik seta na 6:2 Mahut ustalił wygrywającym serwisem.

Na otwarcie II partii Kubot oddał podanie podwójnym błędem. Polak i Brazylijczyk nie potrafili skruszyć oporu świetnie serwujących i returnujących, błyskotliwych przy siatce i solidnych na linii końcowej Francuzów. Mistrzowie tegorocznego Rolanda Garrosa mieli break pointa na 4:1, ale Kubot obronił się wygrywającym serwisem. Francuzi do końca nie oddali przewagi. Mecz zakończyli w 10. gemie utrzymując podanie do zera.

W ciągu 70 minut Kubot i Melo popełnili pięć podwójnych błędów i zdobyli tylko osiem z 21 punktów przy swoim drugim podaniu. Herbert i Mahut posłali cztery asy i zgarnęli 31 z 36 piłek przy własnym pierwszym serwisie. Polak i Brazylijczyk nie mieli ani jednego break pointa. Francuzi zamienili na przełamanie trzy z siedmiu okazji. Było to drugie spotkanie tych par. Kubot i Melo wyeliminowali Herberta i Mahuta w drodze do finału tegorocznego US Open.

W piątek Kubot i Melo zmierzą się z Oliverem Marachem i Mate Paviciem, mistrzami Australian Open. Sytuacja Polaka i Brazylijczyka jest bardzo trudna. Aby mieć szanse na półfinał, przede wszystkim muszą pokonać 2-0 w setach Austriaka i Chorwata, tracąc do tego jak najmniej gemów. Ponadto Bryan i Sock muszą zwyciężyć 2-0 w setach Herberta i Mahuta. Wtedy trzy pary będą miały po jednej wygranej i o drugim miejscu zadecyduje właśnie procent wygranych gemów. To jedyny warunek, aby nasz reprezentant i jego partner przeszli do dalszej fazy.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)
Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 8 mln dolarów
środa, 14 listopada

Grupa A (Mark Knowles, Daniel Nestor)

Pierre-Hugues Herbert (Francja, 8) / Nicolas Mahut (Francja, 8) - Łukasz Kubot (Polska, 3) / Marcelo Melo (Brazylia, 3) 6:2, 6:4