WTA Auckland: Iga Świątek zrobiła pierwszy krok. Nie dała szans juniorce z Nowej Zelandii

Iga Świątek pewnie awansowała w sobotę do II rundy eliminacji turnieju WTA International na kortach twardych w Auckland. Polska tenisistka straciła tylko cztery gemy w pojedynku z nienotowaną w rankingu reprezentantką Nowej Zelandii.

Rafał Smoliński
Iga Świątek Agencja Gazeta / Kuba Atys / Na zdjęciu: Iga Świątek
17-letnia Elys Ventura otrzymała od organizatorów dziką kartę do eliminacji imprezy ASB Classic. Dotychczas odnosiła tylko sukcesy jako juniorka w kraju. W 2017 roku została zauważona i wzięła udział w WTA Future Stars. Turniej ten był rozgrywany przed rozpoczęciem singapurskich Mistrzostw WTA.

Dla Ventury sobotni pojedynek był pierwszym na zawodowych kortach. Iga Świątek ma już na koncie siedem tytułów rangi ITF, dzięki czemu sprawnie zameldowała się w Top 200. Aktualnie jest 179. rakietą globu i to ona była zdecydowaną faworytką spotkania ze swoją nowozelandzką rówieśniczką.

Tenisistka Warsaw Sports Group zaczęła spotkanie od szybkiego przełamania w drugim gemie i prowadzenia 3:0. W partii otwarcia Ventura nie stanowiła zagrożenia przy serwisie Polki, która w swoich gemach traciła maksymalnie po jednym punkcie. Nasza tenisistka zwieńczyła seta przy podaniu Nowozelandki w ósmym gemie, gdy wykorzystała pierwszą ku temu okazję.

W drugiej odsłonie zawodniczka z Kraju Kiwi stawiła już większy opór. Początkowo pewnie trzymała podanie, a w piątym gemie miała swoją jedyną szansę, lecz Świątek obroniła break pointa. Kluczowa dla losów seta i meczu okazała się sytuacja po zmianie stron. Wówczas Ventura przegrała od stanu 40-0 pięć kolejnych piłek i oddała serwis. Teraz warszawianka poszła za ciosem i dołożyła jeszcze jedno przełamanie. Po 55 minutach zwyciężyła pewnie 6:2, 6:2.

Świątek wygrała pierwszy mecz i wykonała jeden z trzech kroków, aby zadebiutować w zawodach głównego cyklu. W niedzielę czeka ją kolejny mecz, z klasyfikowaną na 142. pozycji w rankingu WTA Claire Liu. Amerykanka wygrała juniorski Wimbledon w 2017 roku, natomiast Polka uczyniła to w sezonie 2018.