WTA Petersburg: Kvitova górą w starciu wielkoszlemowych mistrzyń. Szarapowa wycofała się

Petra Kvitova walkę o obronę tytułu w Petersburgu rozpoczęła od zwycięstwa nad Wiktorią Azarenką. Maria Szarapowa oddała walkowerem mecz z Darią Kasatkiną.

Petra Kvitova Getty Images / Mark Kolbe / Na zdjęciu: Petra Kvitova
Petra Kvitova (WTA 2) ma znakomite otwarcie sezonu. W Sydney zdobyła tytuł, a w Australian Open dopiero w finale przegrała z Naomi Osaką. W środę Czeszka rozpoczęła turniej w Petersburgu, w którym broni tytułu. Dwukrotna mistrzyni Wimbledonu pokonała 6:2, 7:6(3) Wiktorię Azarenkę (WTA 49). W drugiej partii Białorusinka poderwała się do walki i z 1:5 wyrównała na 5:5 po obronie piłki meczowej. Kvitova opanowała sytuację i awans do ćwierćfinału przypieczętowała w tie breaku. Czeszka podwyższyła na 5-3 bilans spotkań z dwukrotną triumfatorką Australian Open.

W ciągu godziny i 40 minut Kvitova zaserwowała dziewięć asów i zdobyła 24 z 33 punktów przy drugim podaniu rywalki. W meczu było 10 przełamań, z czego sześć dla Czeszki. W ćwierćfinale wiceliderka rankingu zmierzy się z Chorwatką Donną Vekić.

W I rundzie Maria Szarapowa (WTA 29) łatwo pokonała Darię Gawriłową. O ćwierćfinał była liderka rankingu miała się zmierzyć z Darią Kasatkiną (WTA 12), ale oddała ten mecz walkowerem z powodu kontuzji prawego barku. Tenisistka z Togliatti w tym roku jeszcze nie odniosła zwycięstwa, a to jej czwarty turniej. Na antypodach wystąpiła w Brisbane, Sydney i Australian Open. O półfinał w Petersburgu spotka się z Wierą Zwonariową.

Jekaterina Aleksandrowa (WTA 78) zwyciężyła 7:5, 4:6, 6:1 Katie Boulter (WTA 88). W pierwszym secie Rosjanka wróciła z 3:5. W drugiej partii było jedno przełamanie, które Brytyjka uzyskała na 5:4. W decydującej odsłonie reprezentantka gospodarzy trzy razy odebrała serwis rywalce. Było to spotkanie I rundy.

W trwającym godzinę i 58 minut meczu Aleksandrowa posłała 17 asów i zdobyła 40 z 51 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła siedem z 10 break pointów, a sama wykorzystała pięć z 11 szans na przełamanie. O ćwierćfinał Rosjanka zagra z Czeszką Terezą Martincovą.

St. Petersburg Ladies Trophy, Petersburg (Rosja)
WTA Premier, kort twardy w hali, pula nagród 823 tys. dolarów
środa, 30 stycznia

II runda gry pojedynczej:

Petra Kvitova (Czechy, 1) - Wiktoria Azarenka (Białoruś, WC) 6:2, 7:6(3)
Daria Kasatkina (Rosja, 3) - Maria Szarapowa (Rosja) walkower

I runda gry pojedynczej:

Jekaterina Aleksandrowa (Rosja, Q) - Katie Boulter (Wielka Brytania, LL) 7:5, 4:6, 6:1

Czy Petra Kvitova awansuje do półfinału turnieju w Petersburgu?