ATP Rotterdam: Stan Wawrinka wygrał mecz przyjaciół. Nikołoz Basilaszwili lepszy od Hyeona Chunga

Stan Wawrinka w dwóch setach pokonał Benoita Paire'a w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP 500 w Rotterdamie. Do 1/8 finału awansował też Nikołoz Basilaszwili, odpadł za to najlepszy tenisista gospodarzy, Robin Haase.

Marcin Motyka
Stan Wawrinka Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Stan Wawrinka
Stan Wawrinka i Benoit Paire musieli na chwilę zapomnieć o relacji, jaka ich łączy. Dwaj przyjaciele w poniedziałek stali się rywalami w meczu o II rundę turnieju ATP w Rotterdamie. Lepszy w tej konfrontacji okazał się Szwajcar, lecz - zwłaszcza w pierwszej partii - miał spore problemy. W inauguracyjnej odsłonie Wawrinka przegrywał już 3:5, ale obronił trzy setbole, od tego momentu zdobył 10 z 12 rozegranych gemów i pokonał z każdą chwilą przejawiającego coraz mniejszą chęć do gry Francuza 7:6(4), 6:1.

- Ogólnie czuję się dobrze. Ale potrzebuję meczów, aby zbudować wiarę we własne umiejętności - powiedział Wawrinka, który w ciągu 71 minut gry zaserwował cztery asy, posłał 21 zagrań kończących i uzyskał cztery przełamania. Kolejnym przeciwnikiem Szwajcara będzie lepszy z pary Milos Raonić - Philipp Kohlschreiber.

Nikołoz Basilaszwili po meczu pełnym zmian sytuacji i przełamań okazał się lepszy od Hyeona Chunga. Gruzin przegrał pierwszego seta, w drugim przegrywał 0:2, lecz ostatecznie zwyciężył 4:6, 7:6(1), 6:2. W całym spotkaniu Basilaszwili cztery razy oddał podanie i wykorzystał pięć z 11 szans na breaka.

Robin Haase zawiódł miejscowych kibiców. Najwyżej aktualnie notowany holenderski tenisista z ABN AMRO World Tennis Tournament pożegnał się już w I rundzie, przegrywając 2:6, 6:7(4) z Michaiłem Kukuszkinem. Z kolei w meczu otwarcia turnieju Andreas Seppi wygrał 7:6(3), 3:6, 6:2 z Peterem Gojowczykiem.

Z zawodów wycofał się Lucas Pouille, pierwotnie rozstawiony z numerem szóstym. Skorzystali na tym Denis Shapovalov i Ernests Gulbis. Kanadyjczyk został oznaczony numerem dziesiątym i przesunięty w drabince w miejsce, które po losowaniu zajął Francuz, natomiast Łotysz wszedł do turnieju jako tzw. "szczęśliwy przegrany" z kwalifikacji.

ABN AMRO World Tennis Tournament, Rotterdam (Holandia)
ATP World Tour 500, kort twardy w hali, pula nagród 1,961 mln euro
poniedziałek, 11 lutego

I runda gry pojedynczej:

Nikołoz Basilaszwili (Gruzja, 9) - Hyeon Chung (Korea Południowa) 4:6, 7:6(1), 6:2
Michaił Kukuszkin (Kazachstan) - Robin Haase (Holandia) 6:2, 7:6(4)
Andreas Seppi (Włochy) - Peter Gojowczyk (Niemcy, Q) 7:6(3), 3:6, 6:2
Stan Wawrinka (Szwajcaria, WC) - Benoit Paire (Francja) 7:6(4), 6:1

Czy Stan Wawrinka awansuje do ćwierćfinału?