ATP Rotterdam: Gael Monfils z tytułem po 13 miesiącach. Francuz pokonał Stana Wawrinkę

Gael Monfils wygrał rozgrywany na kortach twardych turniej ATP 500 w Rotterdamie. W finale Francuz w trzech setach pokonał Stana Wawrinkę i zdobył ósmy w karierze, ale pierwszy od stycznia 2018 roku tytuł w głównym cyklu.

Marcin Motyka
Gael Monfils, mistrz ABN AMRO World Tennis Tournament 2019 Getty Images / Dean Mouhtaropoulos / Na zdjęciu: Gael Monfils, mistrz ABN AMRO World Tennis Tournament 2019
W turnieju ATP w Rotterdamie Stan Wawrinka doszedł do pierwszego finału od czasu wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2017. W meczu o tytuł zmierzył się z rywalem, którego dobrze zna zarówno z kortu, jak i z życia prywatnego - Gaelem Monfilsem. Obaj są w przyjacielskich relacjach, a w niedzielę zagrali ze sobą po raz szósty w głównym cyklu. Leszy okazał się Monfils, zdobywając tym samym tytuł i wyrównując na 3-3 bilans bezpośrednich konfrontacji z Helwetem.

Mecz rozpoczął się po myśli Francuza, który już w trzecim gemie uzyskał przełamanie, w dziewiątym znów odebrał podanie rywalowi i w efekcie wygrał pierwszego seta 6:3. W drugim na korcie dominował Wawrinka, zwyciężając 6:1. Jednak w trzecim Monfils, wcześniej sygnalizujący ból lewej nogi, wrócił na właściwe tory. Poprawił serwis oraz return, stał się regularniejszy w grze z linii końcowej i ponownie dwukrotnie znalazł sposób na przełamanie podania Szwajcara.

Mecz trwał godzinę i 44 minuty. W tym czasie Monfils zaserwował jednego asa, trzykrotnie został przełamany, wykorzystał cztery z dziesięciu break pointów, posłał 16 zagrań kończących, popełnił 28 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 78 punktów, o trzy więcej od rywala. Z kolei Wawrince zapisano dwa asy, 27 uderzeń wygrywających oraz 34 pomyłki własne.

Dla Monfilsa to ósmy w karierze tytuł w głównym cyklu, ale pierwszy od stycznia ubiegłego roku, gdy zwyciężył w Dosze. Z trofeum rangi ATP 500 cieszył się po raz drugi (w 2016 roku wygrał w Waszyngtonie). Za wygraną w Rotterdamie zainkasuje 500 punktów do rankingu ATP oraz ponad 405 tys. euro premii finansowej.

Z kolei Wawrinka poniósł 13. porażkę w 29. finale w cyklu ATP World Tour. Na tytuł czeka od maja 2017 roku, kiedy to okazał się najlepszy w Genewie. Za występ w Rotterdamie zainkasuje 300 "oczek" i 203,4 tys. euro.

W zmaganiach gry podwójnej zwyciężyli Jeremy Chardy i Henri Kontinen, którzy w finale pokonali 7:6(5), 7:6(4) parę Jean-Julien Rojer / Horia Tecau. Dla Francuza i Fina to pierwszy wspólny tytuł. Ogółem Chardy zdobył piąte deblowe mistrzostwo w głównym cyklu, a Kontinen - 22.

ABN AMRO World Tennis Tournament, Rotterdam (Holandia)
ATP World Tour 500, kort twardy w hali, pula nagród 1,961 mln euro
niedziela, 17 lutego

finał gry pojedynczej:

Gael Monfils (Francja) - Stan Wawrinka (Szwajcaria, WC) 6:3, 1:6, 6:2

finał gry podwójnej:

Jeremy Chardy (Francja) / Henri Kontinen (Finlandia) - Jean-Julien Rojer (Holandia) / Horia Tecau (Rumunia) 7:6(5), 7:6(4)

Czy w sezonie 2019 Gael Monfils zdobędzie kolejny tytuł?