ATP Miami: Felix Auger-Aliassime pokonany. John Isner ponownie w finale

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Al Bello / Na zdjęciu: John Isner
Getty Images / Al Bello / Na zdjęciu: John Isner

Felix Auger-Aliassime został zatrzymany przez Johna Isnera w półfinale turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Miami. Broniący tytułu Amerykanin pokonał Kanadyjczyka w dwóch zaciętych setach.

W drodze do pierwszego półfinału imprezy rangi Masters 1000 Felix Auger-Aliassime (ATP 57) wyeliminował m.in. Huberta Hurkacza. Kanadyjczyk odprawił też trzech rozstawionych tenisistów: Węgra Martona Fucsovicsa (nr 29), Gruzina Nikołoza Basilaszwiliego (nr 17) i Chorwata Bornę Coricia (nr 11). W piątek zatrzymał go John Isner (ATP 9), który zwyciężył 7:6(3), 7:6(4). Amerykanin w obu setach odrabiał straty, odpowiednio z 3:5 i 2:5.

W piątym gemie Isner był w opałach, ale obronił trzy break pointy, z czego dwa przy 15-40. Amerykanin polegał na swoim serwisie i uderzeniach z głębi kortu, dążył do jak najszybszego kończenia wymian. Auger-Aliassime prowokował trochę dłuższe akcje, zmieniał rytm i kierunki, grał piłki wysokie i niskie. Co nie udało się w piątym, zrobił w siódmym gemie. Uzyskał przełamanie do zera korzystając z forhendowego błędu rywala. To nie był koniec emocji, bo Kanadyjczyka dopadł paraliż przy stanie 5:4. Oddał podanie podwójnym błędem. Od tego momentu stracił pewność siebie i popełniał coraz więcej błędów. W tie breaku miała miejsce wojna nerwów, ale w końcówce górę wzięło doświadczenie Isnera. Amerykanin od 3-3 zdobył cztery punkty. Set dobiegł końca, gdy Auger-Aliassime nie wytrzymał długiej wymiany i wyrzucił forhend.

Do połowy II seta Auger-Aliassime wciąż sprawiał wrażenie zagubionego. Czuł presję przed returnem Isnera i słabiej serwował, ale nie dał się przełamań. W trzecim gemie odparł break pointa. Nie był tak solidny w obronie, a w jego atakach panował chaos. Później opanował negatywne emocje i znów prezentował się solidniej, jednak w przekroju całego meczu w jego grze więcej było cieni niż blasków. Kanadyjczyk uzyskał przełamanie na 4:2, ale miał zbyt wiele momentów słabości. Wyszedł na 5:2, lecz w dziewiątym gemie nie wytrzymał napięcia. Serwując na seta popełnił podwójny błąd, a przy break poincie zepsuł drajw woleja. W tie breaku znów inicjatywa należała do Isnera. Mecz Amerykanin zakończył wygrywającym serwisem.

W trwającym godzinę i 53 minuty meczu Isner zaserwował 21 asów, a Auger-Aliassime miał ich sześć. Kanadyjczyk popełnił siedem podwójnych błędów. Amerykanin zdobył 42 z 56 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obaj tenisiści uzyskali po dwa przełamania. Było to ich pierwsze spotkanie.

18-letni Auger-Aliassime został najmłodszym półfinalistą w 35-letniej historii imprezy w Miami. W tej fazie turnieju znalazł się jako pierwszy nastolatek od czasu Andy'ego Murraya i Novaka Djokovicia (2007). Kanadyjczyk jest też pierwszym tenisistą urodzonym w 2000 roku, który dotarł do półfinału jakiejkolwiek imprezy rangi Masters 1000. W poniedziałek awansuje w rankingu na 33. miejsce. To będzie jego debiut w czołowej "50".

W ubiegłym roku w Crandon Park Isner został najstarszym tenisistą, który wywalczył swój pierwszy tytuł rangi Masters 1000. Po zmianie lokalizacji (turniej odbywa się teraz na Hard Rock Stadium) znów gra dobry tenis i powalczy o obronę tytułu. W drodze do finału Amerykanin nie stracił seta i wygrał wszystkie dziewięć tie breaków.

Isner awansował do piątego finału turnieju ATP World Tour Masters 1000. Pierwsze trzy przegrał: w Indian Wells (2012), Cincinnati (2013) i Paryżu (2016). W ubiegłym sezonie triumfował w Miami po zwycięstwie nad Alexandrem Zverevem. O drugi tytuł na Florydzie Amerykanin zmierzy się w niedzielę z Rogerem Federerem lub Denisem Shapovalovem.

Miami Open, Miami (USA) ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula nagród 8,359 mln dolarów piątek, 29 marca