Ważna wygrana Katarzyny Kawy. Polka może zagrać w eliminacjach do Rolanda Garrosa

Katarzyna Kawa odniosła w piątek jedno z najważniejszych zwycięstw w zawodowej karierze. Polska tenisistka pokonała Anhelinę Kalininę w ćwierćfinale turnieju ITF w Charlottesville i dzięki temu może zadebiutować w wielkoszlemowych eliminacjach.

Rafał Smoliński
Katarzyna Kawa Getty Images / NurPhoto / Na zdjęciu: Katarzyna Kawa
Katarzyna Kawa (WTA 225) wykonała plan minimum, który zakładał awans do półfinału. Taki wynik uzyskany w Charlottesville daje jej 42 punkty do rankingu WTA i przesunie w okolice 200. pozycji. Kryniczanka może zadebiutować w eliminacjach do Rolanda Garrosa i Wimbledonu. W zeszłym roku jako ostatnia do kwalifikacji międzynarodowych mistrzostw Francji dostała się zawodniczka notowana na 208. miejscu.

W piątek Kawa nie miała łatwego zadania. W pierwszym secie pojedynku z Anheliną Kalininą (WTA 133) dała się przełamać dwukrotnie i przegrała wyraźnie 2:6. Ukrainka od breaka zaczęła także kolejną partię, ale wtedy do ataku przystąpiła nasza reprezentantka. Kawa wygrała pięć gemów z rzędu, po czym zwieńczyła seta wynikiem 6:3.

O zwycięstwie zadecydowała więc trzecia odsłona, w której walka była niesamowita. Kawa prowadziła 2:0, a w trzecim gemie jej rywalka obroniła sześć break pointów, by pozostać w grze. Kalinina wyrównała na po 3, lecz nie poszła za ciosem. Polka zdobyła kluczowe przełamanie w dziewiątym gemie, a po zmianie stron wykorzystała pierwszego meczbola. Po dwóch godzinach i 15 minutach zwyciężyła ostatecznie 2:6, 6:3, 6:4.

Kawa awansowała do półfinału turnieju ITF w Charlottesville, w którym spotka się z oznaczoną "ósemką" Amerykanką Whitney Osuigwe (WTA 189). Jeśli Polka pokona mistrzynię juniorskiego Rolanda Garrosa 2017, to zamelduje się w finale i otrzyma 70 punktów do rankingu WTA. To będzie oznaczało pewny debiut w Top 200 i pewne miejsce w kwalifikacjach do Rolanda Garrosa i Wimbledonu 2019. Triumfatorka amerykańskiej imprezy zdobędzie w sumie 115 punktów.

Po kilku godzinach Kawa przystąpiła jeszcze razem z Lucie Hradecką do walki o finał debla. Polsko-czeska para pokonała Anhelinę Kalininę i Amerykankę Kaylę Day 6:2, 6:7(3), 10-7. W niedzielnym meczu o tytuł ich przeciwniczkami będą najwyżej rozstawione Amerykanki Asia Muhammad i Taylor Townsend.

Boar's Head Resort Women's Open, Charlottesville (USA)
ITF Women's Circuit, kort ziemny, pula nagród 80 tys. dolarów
piątek, 26 kwietnia

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Katarzyna Kawa (Polska) - Anhelina Kalinina (Ukraina, 3) 2:6, 6:3, 6:4

półfinał gry podwójnej:

Katarzyna Kawa (Polska, 4) / Lucie Hradecka (Czechy, 4) - Kayla Day (USA) / Anhelina Kalinina (Ukraina) 6:2, 6:7(3), 10-7