WTA Strasburg: Caroline Garcia bez tytułu. Triumf Dajany Jastremskiej po obronie piłki meczowej

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Dajana Jastremska
Getty Images / Quinn Rooney / Na zdjęciu: Dajana Jastremska

Dajana Jastremska obroniła piłkę meczową i pokonała Caroline Garcię w finale turnieju WTA International w Strasburgu. 19-letnia Ukrainka zdobyła trzeci tytuł WTA.

Caroline Garcia (WTA 24) miała szansę na drugi tytuł w Strasburgu. W 2016 roku triumfowała po zwycięstwie nad Mirjaną Lucić-Baroni. Tym razem Francuzka przegrała 4:6, 7:5, 6:7(3) z Dajaną Jastremską (WTA 42). W emocjonującej batalii 19-letnia Ukrainka obroniła piłkę meczową. Zdobyła trzeci tytuł w głównym cyklu.

W pierwszym secie Garcia od 2:0 straciła sześć z ośmiu kolejnych gemów. W drugiej partii Jastremska miała dwie piłki meczowe przy 5:3, ale reprezentantka gospodarzy je obroniła i wciąż mogła marzyć o tytule. W decydującej odsłonie Francuzka miała go na wyciągnięcie ręki. W 10. gemie uzyskała meczbola, ale niewiele mogła zrobić, bo Ukrainka obroniła go świetnym serwisem. W tie breaku Garcia z 0-2 wyrównała na 2-2, ale przegrała pięć z siedmiu kolejnych punktów.

W trwającym dwie godziny i 58 minut meczu (najdłuższy finał turnieju WTA w 2019 roku) Jastremska popełniła 10 podwójnych błędów, a Garcia miała ich siedem. Obie tenisistki uzyskały po sześć przełamań, a Ukrainka zdobyła o 12 punktów więcej (126-114). Było to ich pierwsze spotkanie.

[color=black]ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Dariusz Mioduski zaskoczył wypowiedzią. "To zaklinanie rzeczywistości"

[/color]

Jastremska 15 maja skończyła 19 lat. Ukrainka wygrała wszystkie finały głównego cyklu, w których wystąpiła. Wcześniej triumfowała w Hongkongu (2018) i Hua Hin (2019). Tenisistka z Odessy awansuje na najwyższe w karierze 32. miejsce. Garcia, była czwarta rakieta globu, znajdzie się na 22. pozycji.

Mistrzyniami gry podwójnej zostały Daria Gawriłowa i Ellen Perez, które pokonały 6:4, 6:3 Chinki Ying-Ying Duan i Xinyun Han. Dla pierwszej z Australijek to drugi deblowy triumf. W 2015 roku zwyciężyła w Stambule razem z Eliną Switoliną. Perez zdobyła pierwszy tytuł w głównym cyklu.

Internationaux de Strasbourg, Strasburg (Francja) WTA International, kort ziemny, pula nagród 250 tys. dolarów sobota, 25 maja

finał gry pojedynczej:

Dajana Jastremska (Ukraina, 6) - Caroline Garcia (Francja, 4) 6:4, 5:7, 7:6(3)

finał gry podwójnej:

Daria Gawriłowa (Australia) / Ellen Perez (Australia) - Ying-Ying Duan (Chiny) / Xinyun Han (Chiny) 6:4, 6:3

Czy w 2019 roku Dajana Jastremska awansuje do Top 20 rankingu?