Roland Garros: Rafael Nadal z przyspieszonym prezentem na urodziny. Hiszpan bije kolejne rekordy w Paryżu

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Jean Catuffe / Na zdjęciu: Rafael Nadal
Getty Images / Jean Catuffe / Na zdjęciu: Rafael Nadal

W przededniu 33. urodzin Rafael Nadal w trzech setach pokonał Juana Ignacio Londero w IV rundzie wielkoszlemowego Roland Garros 2019. Dla Hiszpana to 90. wygrany mecz na paryskiej mączce i, także rekordowy, 13. awans do ćwierćfinału tego turnieju.

Juan Ignacio Londero w tym roku pokazuje się szerokiej tenisowej publiczności. W lutym w rodzinnej Cordobie zdobył swój premierowy tytuł w głównym cyklu. Z kolei podczas Roland Garros 2019 wywalczył pierwszy w karierze awans do IV rundy turnieju wielkoszlemowego. W niedzielę natomiast stanął przed największym sportowym wyzwaniem w życiu - na korcie im. Philippe'a Chatriera zmierzył się z królem ceglanej mączki, Rafaelem Nadalem.

Tenisista z Cordoby rozpoczął mecz od wygrywającego forhendu. Jednak w kolejnych akcjach to on częściej odprowadzał piłkę wzrokiem po zagraniach przeciwnika. Nadal bowiem szybko uchwycił właściwy rytm, rozrzucał Argentyńczyka po całym korcie, błyskawicznie wyszedł na prowadzenie 3:0, by wygrać inauguracyjnego seta 6:2.

W kolejnych partiach mecz toczył wedle dobrze znanego schematu. Obaj rozgrywali długie wymiany z głębi kortu, Londero potrafił nawiązywać walkę w pojedynczych gemach, lecz niemal wszystkie najważniejsze punkty zdobywał Nadal. Drugiego seta Hiszpan wygrał 6:3, zapisując na swoim koncie cztery z pięciu końcowych gemów. Z kolei w trzecim tenisista z Majorki objął prowadzenie 4:1 i znów zwyciężył 6:3.

Mecz trwał dwie godziny i 13 minut. W tym czasie Nadal zaserwował sześć asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał sześć z 12 break pointów, posłał 40 zagrań kończących, popełnił 25 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 92 punkty, o 26 więcej od rywala. Londero natomiast zapisano cztery asy, 23 uderzeń wygrywających i 30 pomyłek własnych. Dla Nadala, który w poniedziałek będzie obchodził 33. urodziny, to 90. w karierze wygrany mecz na kortach Rolanda Garrosa. Do ćwierćfinału tego turnieju awansował po raz 13., co także jest rekordem. W 1/4 finału imprezy Wielkiego Szlema znalazł się 38. raz. Lepsi pod tym względem są jedynie Roger Federer (54), Novak Djoković (43) i Jimmy Connors (41).

O półfinał Hiszpan, 11-krotny mistrz imprezy w stolicy Francji, zagra z lepszym z pary Benoit Paire - Kei Nishikori. Pojedynek reprezentanta gospodarzy z Japończykiem został został przerwany po trzech setach z powodu zmierzchu. Tenisiści wrócą na kort w poniedziałek. Zobacz także - Roland Garros: Iga Świątek zagra na głównej arenie. Przed nią Novak Djoković i Dominic Thiem

Roland Garros, Paryż (Francja) Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród 42,6 mln euro niedziela, 2 czerwca IV runda gry pojedynczej: Rafael Nadal (Hiszpania, 2) - Juan Ignacio Londero (Argentyna) 6:2, 6:3, 6:3 Kei Nishikori (Japonia, 7) - Benoit Paire (Francja) 6:2, 6:7(8), 6:2 Program i wyniki turnieju mężczyzn