ATP Stuttgart: 14 podwójnych błędów i porażka Alexandra Zvereva. Odpadli też Gael Monfils i Karen Chaczanow

Najwyżej rozstawiony Alexander Zverev popełnił aż 14 podwójnych błędów serwisowych i w trzech setach przegrał z Dustinem Brownem w II rundzie rozgrywanego na kortach trawiastych turnieju ATP w Stuttgarcie. Odpadli też Karen Chaczanow i Gael Monfils.

Marcin Motyka
Alexander Zverev Getty Images / Scott Barbour / Na zdjęciu: Alexander Zverev
Od końcówki lutego Alexander Zverev wykorzystuje każdą okazję, by pojawić się na korcie. W Stuttgarcie zagrał w 12. turniejowym tygodniu z rzędu. Niemiec początkowo nie znalazł się na liście uczestników tej imprezy, ale po odpadnięciu w ćwierćfinale Rolanda Garrosa poprosił o dziką kartę. Zmagania w Mercedes Cup 2019 zakończył jednak najszybciej, jak to było możliwe. W II rundzie (w I rundzie miał wolny los) przegrał 4:6, 7:6(3), 3:6 z kwalifikantem Dustinem Brownem.

Brown od początku spotkania grał spektakularnie. Często, nawet w najważniejszych momentach, atakował przy siatce i posyłał skróty. Zverev natomiast miał problem z ustabilizowaniem gry na równym i wysokim poziomie. Rozchwiany był również jego serwis. Wprawdzie zaserwował 21 asów, ale popełnił przy tym aż 14 podwójnych błędów. Mecz rozstrzygnął się w środkowej fazie trzeciego seta. W siódmym gemie tej partii 34-letni Brown trzema fantastycznymi ofensywnymi wypadami obronił break pointy, następnie sam uzyskał przełamanie i po chwili zwieńczył spotkanie.

Pokonując aktualnie piątego na świecie Zvereva, Brown wywalczył piąte w karierze zwycięstwo nad tenisistą z czołowej "10" klasyfikacji singlistów, w tym trzecie na trawie. Oba poprzednie na zielonej nawierzchni odniósł nad Rafaelem Nadalem. W 2014 roku w Halle ograł Hiszpana, gdy był ten był liderem rankingu, a sezon później w Wimbledonie, kiedy Majorkanin zajmował 10. lokatę.

- Jestem wyjątkowo szczęśliwy. Stuttgart jest położony wysoko, więc myślę, że to pomogło mojej grze. Kort był nieco wolniejszy niż w poprzednich meczach, co nieco utrudniło mi zadanie, zwłaszcza przeciw komuś tak dobrze returnującemu jak Alex. Musiałem często trafiać pierwszym serwisem, a przełamanie w pierwszym secie dodało mi pewności siebie - mówił, cytowany przez portal atptour.com, pochodzący z Jamajki reprezentant Niemiec, który w 1/4 finału zmierzy się z Felixem Augerem-Aliassime'em. 18-latek z Kanady wyeliminował starszego od siebie o 14 lat Gillesa Simona.

Z turniejem pożegnał się także drugi najwyżej rozstawiony, Karen Chaczanow. Zajmujący aktualnie dziewiąte miejsce w notowaniu singlistów Rosjanin przegrał 4:6, 2:6 z Matteo Berrettinim. - Rozegrałem świetny mecz. Bardzo dobrze serwowałem i zagrywałem slajsem - skomentował Włoch, dla którego to pierwsza w karierze wygrana na trawie nad tenisistą z Top 10.

W ćwierćfinale Berrettini zagra z Denisem Kudlą. Amerykanin w czwartek również sprawił niespodziankę, po tie breaku decydującego seta eliminując oznaczonego "piątką" Gaela Monfilsa. - Na trawie od zawsze czuję się dobrze, ale pokonanie kogoś takiego jak Gael na jakiejkolwiek nawierzchni to wielkie zwycięstwo - powiedział Kudla.