Wimbledon: udane otwarcie Novaka Djokovicia. Alexander Zverev i Stefanos Tsitsipas wyeliminowani w I rundzie

Broniący tytułu Novak Djoković w trzech setach pokonał Philippa Kohlschreibera w I rundzie rozgrywanego na kortach trawiastych wielkoszlemowego Wimbledonu 2019. W inauguracyjnym dniu imprezy odpadli Alexander Zverev i Stefanos Tsitsipas.

Marcin Motyka
Novak Djoković Getty Images / Clive Brunskill / Na zdjęciu: Novak Djoković
Zgodnie z tradycją pierwszy mecz na korcie centralnym nowej edycji Wimbledonu rozegrał obrońca tytułu. Dlatego też w poniedziałek kilka minut po godz. 13:00 lokalnego czasu na najsłynniejszą tenisową arenę świata wkroczył Novak Djoković, by w I rundzie zmierzyć się z Philippem Kohlschreiberem. Serb nie rozpoczął spotkania po mistrzowsku. W pierwszym punkcie popełnił podwójny błąd, a w gemie otwarcia został przełamany. Jednak w następnych minutach już o wiele lepiej serwował, skutecznie grał z linii końcowej i ostatecznie bez problemów pokonał Niemca 6:3, 7:5, 6:3.

W ciągu dwóch godzin i trzech minut gry najwyżej rozstawiony Djoković zapisał na swoim koncie 12 asów, sześć przełamań, 37 zagrań kończących i 19 niewymuszonych błędów. - Rozegranie pierwszego meczu na nietkniętej trawie to prawdopodobnie największy zaszczyt w naszym sporcie. Gdy wychodzi się na ten kort jako obrońca tytułu, wiele się dzieje. Byłem w tej sytuacji kilka razy, ale zawsze jest to dla mnie szczególne doświadczenie - mówił Serb, który w II rundzie zmierzy się z Denisem Kudlą. Amerykanin wyeliminował Maleka Jaziriego.

Bez przeszkód do II rundy awansował także zeszłoroczny finalista, Kevin Anderson. Afrykaner zaskakująco łatwo poradził sobie z Pierre'em-Huguesem Herbertem, wygrywając 6:3, 6:4, 6:2. - Jestem bardzo zadowolony z tego, jak zagrałem. Oczekiwałem trudnego meczu, dlatego nie spodziewałem się, że wygram bez straty seta - stwierdził oznaczony "czwórką" Anderson. Kolejnym rywalem tenisisty z Johannesburga będzie Janko Tipsarević. Serb wygrał pięciosetową batalię z Yoshihito Nishioką.

Alexander Zverev wciąż nie ma w dorobku wielkoszlemowego półfinału i nie uzyska go w Wimbledonie 2019. Z tegoroczną edycją The Championships Niemiec niespodziewanie pożegnał się już po inauguracyjnym spotkaniu. W poniedziałek w pierwszym męskim meczu na odnowionym i wyposażonym w dach korcie numer 1 Zverev, turniejowa "szóstka", w czterech setach przegrał z Jirim Veselym. Czech, który do głównej drabinki przebijał się przez eliminacje, w 1/32 finału powalczy z Pablo Cuevasem. Urugwajczyk ograł Damira Dzumhura po pięciu partiach.

Z turniejem pożegnał się już także inny czołowy przedstawiciel grupy tenisistów młodego pokolenia, Stefanos Tsitsipas. 20-letni Grek, który nie ukrywa, że wygrana w Londynie jest jego wielkim marzeniem, w pięciu setach okazał się słabszy od Thomasa Fabbiano. Włoch w II rundzie zmierzy się z Ivo Karloviciem. 40-letni Chorwat wyeliminował Andreę Arnaboldiego i został najstarszym tenisistą, który wygrał mecz w Wimbledonie, od 1975 roku i wygranej wówczas 41-letniego Kena Rosewalla.

Rozstawiony z numerem dziesiątym Karen Chaczanow potrzebował czterech partii, by ograć kwalifikanta Soona Woo Kwona, i w II rundzie zmierzy się z Feliciano Lopezem. Rozgrywający swój 70. turniej wielkoszlemowy z rzędu Hiszpan wygrał 6:4, 6:2, 6:4 z Marcosem Gironem. Seta także stracił inny tenisista występujący z numerem przy nazwisku, Felix Auger-Aliassime. Kanadyjczyk, turniejowa "19", pokonał 5:7, 6:2, 6:4, 6:3 rodaka Vaska Pospisila.

Oznaczony numerem 22. Stan Wawrinka oddał tylko siedem gemów Rubenowi Bemelmansowi, a jego kolejnym rywalem będzie Reilly Opelka, który okazał się lepszy od Cedrika-Marcela Stebe. Inny rozstawiony, z "26", Guido Pella wygrał 7:6(11), 5:7, 6:3, 6:4 z Mariusem Copilem i w II rundzie stanie naprzeciw pogromcy Nicolasa Jarry'ego, Andreasa Seppiego. Z kolei jako pierwszy w 1/32 finału zameldował się Roberto Bautista. Rozstawiony z numerem 23. Hiszpan odprawił z kwitkiem Petera Gojowczyka i w kolejnej fazie zmierzy się ze Steve'em Darcisem. Belg nie stracił seta w konfrontacji z Mischą Zverevem.

Do II rundy awansowali już także Robin Haase i Alexei Popyrin. Holender wygrał 6:1, 6:3, 6:1 z Jozefem Kovalikiem, natomiast australijski kwalifikant pokonał 7:6(2), 7:5, 6:2 Pablo Carreno.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród 38 mln funtów
poniedziałek, 1 lipca

I runda gry pojedynczej:

Novak Djoković (Serbia, 1) - Philipp Kohlschreiber (Niemcy) 6:3, 7:5, 6:3
Kevin Anderson (RPA, 4) - Pierre-Hugues Herbert (Francja) 6:3, 6:4, 6:2
Karen Chaczanow (Rosja, 10) - Soon Woo Kwon (Korea Południowa, Q) 7:6(6), 6:4, 4:6, 7:5
Felix Auger-Aliassime (Kanada, 19) - Vasek Pospisil (Kanada) 5:7, 6:2, 6:4, 6:3
Stan Wawrinka (Szwajcaria, 22) - Ruben Bemelmans (Belgia, Q) 6:3, 6:2, 6:2
Roberto Bautista (Hiszpania, 23) - Peter Gojowczyk (Niemcy) 6:3, 6:2, 6:3
Guido Pella (Argentyna, 26) - Marius Copil (Rumunia) 7:6(11), 5:7, 6:3, 6:4
Jiri Vesely (Czechy, Q) - Alexander Zverev (Niemcy, 6) 4:6, 6:3, 6:2, 7:5
Thomas Fabbiano (Włochy) - Stefanos Tsitsipas (Grecja, 7) 6:4, 3:6, 6:4, 6:7(8), 6:3
Pablo Cuevas (Urugwaj) - Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina) 4:6, 7:6(8), 2:6, 6:4, 6:2
Janko Tipsarević (Serbia) - Yoshihito Nishioka (Japonia) 6:4, 6:7(2), 6:2, 5:7, 6:2
Andreas Seppi (Włochy) - Nicolas Jarry (Chile) 6:3, 6:7(8), 6:1, 6:2
Denis Kudla (USA) - Malek Jaziri (Tunezja) 6:4, 6:1, 6:3
Reilly Opelka (USA) - Cedrik-Marcel Stebe (Niemcy) 6:3, 7:6(4), 6:1
Robin Haase (Holandia) - Jozef Kovalik (Słowacja) 6:1, 6:3, 6:1
Steve Darcis (Belgia) - Mischa Zverev (Niemcy) 6:2, 6:4, 6:4
Ivo Karlović (Chorwacja) - Andrea Arnaboldi (Włochy, Q) 6:4, 6:4, 7:6(4)
Alexei Popyrin (Australia, Q) - Pablo Carreno (Hiszpania) 7:6(2), 7:5, 6:2
Feliciano Lopez (Hiszpania, WC) - Marcos Giron (USA, Q) 6:4, 6:2, 6:4