Tenis. Wimbledon 2019: Mochizuki pierwszym juniorskim mistrzem z Japonii. Snigur najlepsza wśród dziewcząt

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Alex Pantling / Na zdjęciu: Shintaro Mochizuki
Getty Images / Alex Pantling / Na zdjęciu: Shintaro Mochizuki

Shintaro Mochizuki jako pierwszy Japończyk zdobył wielkoszlemowy tytuł w singlu chłopców. Najlepszą juniorką Wimbledonu 2019 została Ukrainka Daria Snigur.

Shintaro Mochizuki zapisał się jako pierwszy w historii Japończyk, który wygrał wielkoszlemowy turniej w singlu juniorów. W finale 16-latek pokonał 6:3, 6:2 Hiszpana Carlosa Gimeno Valero. W ciągu 61 minut tenisista z Kraju Kwitnące Wiśni zdobył 17 z 23 punktów przy siatce. Wykorzystał sześć z 16 break pointów. Mochizuki miał 27 kończących uderzeń i 15 niewymuszonych błędów. Gimeno Valero naliczono 11 piłek wygranych bezpośrednio i 20 pomyłek.

Najlepszą juniorką została Daria Snigur, która wygrała 6:4, 6:4 z Alexą Noel. W pierwszym secie Ukrainka wróciła z 1:4, a w drugim z 0:3. W trwającym 82 minuty spotkaniu zamieniła na przełamanie pięć z siedmiu okazji. Posłała 19 kończących uderzeń i popełniła 28 niewymuszonych błędów. Amerykance zanotowano osiem piłek wygranych bezpośrednio i 31 pomyłek. Snigur wygrała Wimbledon w singlu dziewcząt jako druga Ukrainka (Kateryna Bondarenko w 2004).

W deblu chłopców nie zawiedli najwyżej rozstawieni Jonas Forejtek i Jiri Lehecka, którzy pokonali 7:5, 6:4 Kanadyjczyka Liama Draxla i Amerykanina Govinda Nandę. W pierwszym secie Czesi od 4:2 stracili trzy gemy, ale kolejne trzy padły ich łupem. W drugiej partii było jedno przełamanie, które zaliczyli na 5:4. W trwającym 73 minuty meczu obronili siedem z ośmiu break pointów. Forejtek wywalczył drugi wielkoszlemowy tytuł w tym roku. W Australian Open zwyciężył razem z Daliborem Svrciną.

W grze podwójnej dziewcząt triumfowały Savannah Broadus i Abigail Forbes, które zwyciężyły 7:5, 5:7, 6:2 Łotyszkę Kamillę Bartone i Rosjankę Oksanę Selechmetewą. Amerykanki po drodze wyeliminowały Weronikę Baszak i Martynę Kubkę. W największych opałach były w ćwierćfinale, w którym wróciły z 1:3 w trzecim secie i wygrały 6:7(3), 6:3, 9:7 z Aliną Charajewą i Anastazję Tichonową. W finale Broadus i Forbes wykorzystały pięć z 10 break pointów.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania) Wielki Szlem, kort trawiasty sobota-niedziela, 13-14 lipca

finał gry pojedynczej juniorów:

Shintaro Mochizuki (Japonia, 8) - Carlos Gimeno Valero (Hiszpania) 6:3, 6:2

finał gry pojedynczej juniorek:

Daria Snigur (Ukraina) - Alexa Noel (USA, 10) 6:4, 6:4

finał gry podwójnej juniorów:

Jonas Forejtek (Czechy, 1) / Jiri Lehecka (Czechy, 1) - Liam Draxl (Kanada, 7) / Govind Nanda (USA, 7) 7:5, 6:4

finał gry podwójnej juniorek:

Savannah Broadus (USA) / Abigail Forbes (USA) - Kamilla Bartone (Łotwa) / Oksana Selechmetewa (Rosja) 7:5, 5:7, 6:2

Czy Shintaro Mochizuki zdobędzie w przyszłości wielkoszlemowy tytuł w zawodowym tenisie?