WTA Bukareszt: Jelena Rybakina rozbiła Patricię Marię Tig. Pierwszy tytuł Kazaszki

Jelena Rybakina łatwo pokonała Patricię Marię Tig w finale turnieju WTA International w Bukareszcie. Kazaszka zdobyła pierwszy tytuł w głównym cyklu.

Jelena Rybakina, mistrzyni BRD Bucharest Open 2019 PAP/EPA / ROBERT GHEMENT / Na zdjęciu: Jelena Rybakina, mistrzyni BRD Bucharest Open 2019
Po wygraniu siedmiu meczów z rzędu, Patricia Maria Tig została zatrzymana. W finale turnieju w Bukareszcie Rumunka uległa 2:6, 0:6 Jelenie Rybakinie (WTA 106). W ciągu 65 minut Kazaszka obroniła dwa break pointy i wykorzystała pięć z ośmiu szans na przełamanie. Zdobyła 23 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Tig popełniła sześć podwójnych błędów.

Rumunka po raz drugi doszła do finału turnieju WTA (Baku 2015). W głównym cyklu wystąpiła po raz pierwszy od blisko dwóch lat (Kanton, wrzesień 2017). W ubiegłym roku nie wzięła udziału w żadnym turnieju z powodu kontuzji pleców. Szczęście spotkało się na innej płaszczyźnie, bo urodziła córkę. W ostatnich miesiącach zanotowała serię udanych występów w turniejach ITF w Meksyku (dwa tytuły i dwa finały). Dzięki finałowi w Bukareszcie Tig wróci do rankingu WTA (będzie w Top 300).

W Bukareszcie Tig przeszła trzystopniowe kwalifikacje, w których zagrała dzięki dzikiej karcie. W głównej drabince odprawiła ubiegłoroczną mistrzynię Anastasiję Sevastovą (nr 1), Kristynę Pliskovą (nr 8) i Laurę Siegemund (nr 6). Bilans tegorocznych meczów Rumunki to 32-8.

Rybakina po raz pierwszy wystąpiła w finale turnieju WTA. W pięciu meczach Kazaszka nie straciła seta. W ćwierćfinale wyeliminowała rozstawioną z numerem drugim Viktorię Kuzmovą. W poniedziałek zadebiutuje w Top 100 rankingu. Bilans jej spotkań w obecnym sezonie to 41-13.

Mistrzyniami gry podwójnej zostały Viktoria Kuzmova i Kristyna Pliskova, które pokonały 6:4, 7:6(3) Rumunki Jaqueline Cristian i Elenę-Gabrielę Ruse. Dla Słowaczki to drugi, a dla Czeszki czwarty deblowy tytuł w głównym cyklu.

BRD Bucharest Open, Bukareszt (Rumunia)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 250 tys. dolarów
niedziela, 21 lipca

finał gry pojedynczej:

Jelena Rybakina (Kazachstan) - Patricia Maria Tig (Rumunia, Q) 6:2, 6:0

finał gry podwójnej:

Viktoria Kuzmova (Słowacja, 4) / Kristyna Pliskova (Czechy, 4) - Jaqueline Cristian (Rumunia) / Elena-Gabriela Ruse (Rumunia) 6:4, 7:6(3)

Czy Jelena Rybakina awansuje do Top 50 rankingu?