Tenis. US Open: trzy sety i trzy godziny Stana Wawrinki. David Goffin rywalem Rogera Federera w 1/8 finału

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Rob Carr / Na zdjęciu: Stan Wawrinka
Getty Images / Rob Carr / Na zdjęciu: Stan Wawrinka

Stan Wawrinka w trzech setach wygrał z Paolo Lorenzim w III rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego US Open 2019. David Goffin pokonał Pablo Carreno i w 1/8 finału zmierzy się z Rogerem Federerem.

Paolo Lorenzi podczas US Open 2019 pisał piękną historię. 37-letni Włoch wszedł do turnieju jako tzw. "szczęśliwy przegrany" z kwalifikacji i dotarł do III rundy, po pięciosetowych bojach eliminując nastoletnich Zachary'ego Svajdę i Miomira Kecmanovicia. W 1/16 finału tenisista z Rzymu zmierzył się z o wiele bardziej znanym i utytułowanym Stanem Wawrinką. I choć w piątek opuścił kort jako pokonany, zmusił Szwajcara do dużego wysiłku. W drugiej partii Lorenzi miał nawet setbola, ale ostatecznie przegrał 4:6, 6:7(9), 6:7(4).

Mecz trwał dwie godziny i 58 minut. W tym czasie Wawrinka zaserwował 24 asy, dwukrotnie został przełamany, wykorzystał trzy z dziewięciu break pointów, posłał 64 zagrania kończące, popełnił 50 niewymuszonych błędów i łącznie zdobył 131 punktów, o 15 więcej od rywala. Lorenziemu natomiast zapisano pięć asów, 30 uderzeń wygrywających oraz 28 pomyłek własnych.

Dla Wawrinki to 27. w karierze awans do IV rundy turnieju wielkoszlemowego. W tej fazie US Open znalazł się po raz ósmy, ale pierwszy od 2016 roku, gdy zdobył tytuł. Kolejnym rywalem rozstawionego z numerem 23. Szwajcara będzie lepszy z pary Novak Djoković - Denis Kudla.

Bardzo wyrównany, choć także trzysetowy, był też mecz Davida Goffina z Pablo Carreno. Ostatecznie oznaczony "15" Belg po trzech godzinach i 13 minutach pokonał Hiszpana 7:6(5), 7:6(9), 7:5, w drugiej partii broniąc trzech setboli, a w trzeciej odrabiając stratę 3:5.

Dla Goffina (w piątek 17 asów, dwa przełamania i 53 zagrania kończące) to trzeci z rzędu awans do 1/8 finału US Open. O pierwszy ćwierćfinał powalczy z Rogerem Federerem. Ze Szwajcarem ma bilans 1-8.

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 57 mln dolarów piątek, 30 sierpnia

III runda gry pojedynczej:

David Goffin (Belgia, 15) - Pablo Carreno (Hiszpania) 7:6(5), 7:6(9), 7:5 Stan Wawrinka (Szwajcaria, 23) - Paolo Lorenzi (Włochy, LL) 6:4, 7:6(9), 7:6(4)