Tenis. US Open: 16. ćwierćfinał Sereny Williams w Nowym Jorku. Johanna Konta wygrała bitwę z Karoliną Pliskovą

Serena Williams pokonała Petrę Martić i po raz 16. awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego US Open. Johanna Konta wyeliminowała Karolinę Pliskovą po trzysetowej batalii.

Serena Williams Getty Images / Adam Pretty / Na zdjęciu: Serena Williams
W IV rundzie US Open 2019 odbyła się pierwsza konfrontacja Sereny Williams (WTA 8) z Petrą Martić (WTA 22). Wygrała Amerykanka 6:3, 6:4 po 92 minutach. Była liderka rankingu zdobyła 30 z 38 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa z trzech break pointów, a sama zamieniła na przełamanie trzy z ośmiu szans. Williams posłała 38 kończących uderzeń przy 19 niewymuszonych błędach. Martić miała 11 piłek wygranych bezpośrednio i 12 pomyłek.

Martić po raz siódmy doszła do IV rundy wielkoszlemowej imprezy. W US Open dokonała tego pierwszy raz. Do 1/4 finału awansowała tylko w tegorocznym Rolandzie Garrosie. Dla Williams to 19. występ w Nowym Jorku i osiągnęła 16. ćwierćfinał. Na Flushing Meadows Amerykanka triumfowała w 1999, 2002, 2008, 2012, 2013 i 2014 roku. Kolejną jej rywalką będzie Qiang Wang.

Johanna Konta (WTA 16) zwyciężyła 6:7(1), 6:3, 7:5 Karolinę Pliskovą (WTA 3). W pierwszym secie Brytyjka wypuściła z rąk prowadzenie 5:3, a w drugim od 1:3 zdobyła pięć gemów z rzędu. W trzeciej partii miało miejsce jedno przełamanie, które tenisistka z Eastbourne uzyskała na 6:5. W trwającym dwie godziny i 20 minut meczu Pliskova zaserwowała 16 asów, ale też popełniła dziewięć podwójnych błędów. Przy swoim drugim podaniu zdobyła tylko siedem z 31 punktów. Konta wykorzystała pięć z 15 break pointów. Naliczono jej 45 kończących uderzeń i 36 niewymuszonych błędów. Czeszce zanotowano 36 piłek wygranych bezpośrednio i 39 pomyłek.

Brytyjka poprawiła na 2-6 bilans meczów z Czeszką. Wcześniej Konta była górą w 2016 roku w Pekinie. W wielkoszlemowym turnieju zmierzyły się po raz pierwszy. Czeszka w US Open 2016 osiągnęła jedyny do tej pory finał w imprezie tej rangi. Konta doszła do ćwierćfinału w Nowym Jorku jako pierwsza brytyjska singlistka od czasu Jo Durie (1983).

Konta może się teraz pochwalić osiągnięciem ćwierćfinału we wszystkich wielkoszlemowych turniejach. Do półfinału doszła w Australian Open 2016, Wimbledonie 2017 i Rolandzie Garrosie 2019. Brytyjka ma szansę wrócić do Top 10 rankingu. Kolejną jej rywalką będzie Elina Switolina.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 57 mln dolarów
niedziela, 1 września

IV runda gry pojedynczej kobiet:

Serena Williams (USA, 8) - Petra Martić (Chorwacja, 22) 6:3, 6:4
Johanna Konta (Wielka Brytania, 16) - Karolina Pliskova (Czechy, 3) 6:7(1), 6:3, 7:5

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Serena Williams awansuje do półfinału US Open 2019?